Przejdź do treści

Co to jest zarządzanie stresem?

Stres stanowi problem, z którym boryka się zdecydowana większość aktywnych zawodowo osób. Bardzo często nie da się go uniknąć, lecz można nauczyć się nim zarządzać oraz ograniczać jego negatywne skutki.

Brak umiejętności odpowiedniego zarządzania stresem, zwłaszcza przez osoby zatrudnione na stanowiskach zarządzających, może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków. Wpływa on nie tylko na złe samopoczucie danej osoby, ale również na efektywność i wydajność pracy całego zespołu. Przewlekły stres jest także jednym z najważniejszych czynników, wpływającym na osłabienie motywacji oraz chęci do podejmowania wyzwań zawodowych. Może on również sprawić, że pojawią się problemy komunikacyjne, a ewentualne konflikty w zespole się zaostrzą. To z kolei może spowodować, że praca stanie się mniej komfortowa i przestanie być satysfakcjonująca.

Stres w miejscu pracy oprócz negatywnych konsekwencji finansowych dla firmy może mieć również fatalny wpływ na zdrowie jednostki. W większości przypadków przyczynia się on bowiem do osłabienia układu odpornościowego, a także powstawania różnego rodzaju chorób. Częstym efektem długotrwałego stresu jest również pojawienie się zjawiska wypalenia zawodowego. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod, które umożliwiają zarządzanie stresem w firmie. Wśród nich znajduje się zapobieganie powstawaniu stresogennych sytuacji poprzez stosowanie prewencji oraz dobrej organizacji pracy. Korzystne efekty przynosi także badanie potrzeb zespołu oraz przeprowadzanie szkoleń z zakresu umiejętności miękkich.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani kursami i szkoleniami dotyczącymi zarządzania stresem – zapraszamy do współpracy.

Najpopularniejsze

Baza Esqula

Zostań klientem Esqula i korzystaj z benefitów

Dowiedz się więcej

Szkolenia EcoMS

Szeroka baza szkoleń otwartych i dedykowanych dla firm

Zobacz ofertę szkoleń