Czynniki uciążliwe podczas robót budowlanych
Poza czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi odpowiadającymi odpowiednio za wypadki i choroby zawodowe, istnieje jeszcze trzecia, nierzadko pomijana grupa czynników, które wprawdzie nie powodują trwałych uszczerbków na zdrowiu, ale przyczyniają się do spadku wydajności i pogorszenia samopoczucia pracowników. Mowa tu o tzw. czynnikach uciążliwych. W dzisiejszym wpisie postaramy się im bliżej przyjrzeć w kontekście pracy na budowie.
Jednym z kluczowych czynników uciążliwych jest wysiłek fizyczny. Praca na budowie często wiąże się z przenoszeniem czy dźwiganiem różnego typu ciężarów. W związku z tym na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia ergonomii pracy (np. sprzętu pomocniczego takiego jak: taczki, wózki, uchwyty czy pasy) i przestrzegania określonych przepisami norm dźwigania. Kolejnym czynnikiem uciążliwym jest monotonia pracy. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób zatrudnionych przy liniach produkcyjnych. Wykonywanie przez kilka godzin z rzędu tych samych czynności, może rodzić u pracowników stan znużenia i zniechęcenia, a także przyczyniać się do obniżenia motywacji do pracy oraz spadku koncentracji. Charakterystyka pracy na budowie (stosunkowo duża zmienność zadań, praca na powietrzu) sprawia, że monotonia nie należy do grupy problemów szczególnie doskwierających tej grupie zawodowej.
Pozostałe czynniki uciążliwe podczas robót budowlanych
Ważnym czynnikiem uciążliwym w zawodzie budowlańca jest obciążenie statyczne. Pod tym pojęciem kryje się wymuszona pozycja ciała podczas wykonywania pracy (np. wielogodzinna praca z rękami utrzymywanymi w górze lub też w pozycji zgarbionej), co skutkuje szybszym zmęczeniem, dyskomfortem, bólami mięśni, a w dłuższej perspektywie utrwalaniem się patologicznych zmian organicznych np. pogłębiającemu się skrzywieniu kręgosłupa.
Do grupy czynników uciążliwych zaliczany jest także mikroklimat. Pracownicy budowlani są zdani na łaskawość aury i często muszą pracować w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (takie jak np. niska czy wysoka temperatura bądź obfite opady). Mimo że czynniki te pozostają poza kontrolą pracodawcy, może on dbać o komfort cieplny pracowników np. zapewniając posiłki regeneracyjne czy gorące napoje bądź też aranżując specjalne pomieszczenia do ogrzania.
Listę czynników uciążliwych zamyka stres. Może on być uwarunkowany np. zbyt szybkim tempem pracy, nierozwiązanymi konfliktami czy niestabilnością zatrudnienia. Niezależnie od jego źródła, zwiększa ryzyko błędów w pracy, działa demotywująco i przyczynia się do zmniejszenia wydolności.