Ergonomia w biurze
Ergonomiczne stanowiska pracy – korzyści dla firmy i pracowników
Ergonomiczne stanowisko pracy to klucz do dobrego samopoczucia pracowników. W dzisiejszym wpisie podpowiemy jak zorganizować przestrzeń biurową, aby pracownicy czuli się w niej komfortowo i działali efektywnie.
Ergonomia jest nauką, która zajmuje się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Ergonomiczne stanowiska pracy przynoszą korzyści zarówno pracownikom, jak i samej organizacji. Wśród najczęściej wymienianych walorów tego rodzaju rozwiązań wskazuje się poprawę innowacyjności, utrzymanie dobrego stanu zdrowia czy lepsze skupienie w pracy. Tym samym dzięki uwzględnieniu reguł ergonomii firma jest się w stanie ustrzec się przed niepotrzebnymi kosztami związanymi z częstą absencją pracowników czy dużą fluktuacją kadr.
Jak zorganizować ergonomiczne stanowisko pracy?
Projektując stanowisko pracy, dobrze jest zadbać o to, by pracownik miał wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy pod ręką. Ciągłe odrywanie się od zadania w poszukiwaniu zszywacza czy potrzebnych dokumentów z pewnością będzie utrudniać koncentrację. Kwestią kluczową dla komfortu pracy jest odpowiednie ustawienie mebli i sprzętów biurowych. Długie godziny spędzane każdego dnia w wymuszonej, statycznej pozycji, mogą powodować u pracowników dolegliwości układu ruchowego. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych zasad, które pomogą uchronić podwładnych przed bólem kręgosłupa, kolan czy miednicy.
Ustawienie mebli i sprzętów biurowych
Aby zminimalizować obciążenie karku oraz oczu, monitor należy ustawić w odległości ok. 45-70 cm od twarzy. Krzesło powinno zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchu i dobrze, gdy jest wyposażone w regulację wysokości, podłokietniki, regulację pochylenia oparcia, odpowiednio wyprofilowane siedzisko (zmniejszające obciążenie kręgosłupa) oraz zagłówek z elastyczną wyściółką. W kwestii ustawienia wysokości krzesła optymalnie jest, gdy pracownik dotyka nogami podłoża. Osoby niższe powinny korzystać z podnóżków. Bardzo ważną rzeczą jest również ułożenie rąk. Regulacja wysokości krzesła, biurka i podłokietników powinna pozwolić na swobodną manipulację klawiaturą oraz myszką, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem.
Oświetlenie
Oświetlenie wpływa na jakość pracy, poziom zmęczenia oraz nastrój. Przy projektowaniu oświetlenia warto pamiętać, aby jak najpełniej wykorzystać światło naturalne. Natężenie dodatkowego oświetlenia sztucznego nie powinno być niższe niż 500 luksów. Ponadto należy również dobrze przemyśleć lokalizację miejsca pracy względem źródła światła, aby uniknąć przykrych olśnień, które przyspieszają męczenie się oczu i przyczyniają się do spadku koncentracji.