Jak wygląda trening asertywności?
Trening asertywności stanowi coraz popularniejsze szkolenie, polegające na budowaniu postawy asertywnej oraz uczeniu się bezpośrednio związanych z nią zachowań.
Treningi asertywności są polecane przede wszystkim tym osobom, które w ramach wykonywania swoich obowiązków zawodowych zarządzają dużą grupą pracowników oraz są narażone na udział w różnego rodzaju sporach i konfliktach wewnątrz firmy. Programy takich szkoleń stanowią natomiast kompletny oraz przemyślany proces, przez co bardzo często są one dopasowywane do indywidualnych potrzeb klienta, z uwzględnieniem specyfiki wykonywanej przez niego pracy.
Właściwie przeprowadzany trening asertywności polega przede wszystkim na uświadamianiu uczestnikom ogólnej idei asertywności. W trakcie szkolenia omawiane są nie tylko liczne techniki kształtowania pewności siebie, ale również metody skutecznego komunikowania się. Stawiany jest także nacisk na rozwój zachowań asertywnych, w tym otwarte mówienie o swoich wymaganiach i oczekiwaniach. Uczestnicy treningu bardzo często biorą również udział w zajęciach praktycznych, obejmujących analizowanie konkretnych przypadków, case study oraz odgrywanie scenek, w trakcie których uczą się oni delegowania zadań i asertywności w pracy. Tego typu ćwiczenia pomagają także w radzeniu sobie z negatywnymi ocenami, przez co umożliwiają one skuteczną ochronę własnego terytorium psychologicznego.
Udział w treningu asertywności może nieść ze sobą wiele pozytywnych korzyści. Dzięki szkoleniu można nie tylko zdobyć nowe umiejętności komunikacyjne, ale również nauczyć się jak lepiej sobie radzić w trudnych sytuacjach, które wymagają stosowania sztuki perswazji. Trening asertywności, to także nauka charakterystycznych dla tej dziedziny zachowań, w tym bardzo ważnego mówienia „nie” bez poczucia winy. Dzięki odbytemu treningowi asertywności można nauczyć się konstruktywnego wyrażania krytyki, obrony własnych przekonań, a także wyrażania próśb i oczekiwań. Z powodzeniem można również przestać się bać mówić „nie wiem” lub „nie rozumiem”, a także zachować swoją niezależność. Zdolność do bycia asertywnym zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym zmniejsza także poziom stresu oraz przyczynia się do poprawy umiejętności interpersonalnych.