Jakie czynniki mogą utrudniać pracę biurową?
Praca biurowa jest powszechnie uznawana za lekką i dość bezpieczną. W rzeczywistości może powodować groźne skutki, jeśli warunki pracy są niewłaściwe – dotyczy to zarówno miejsca jak i charakteru wykonywanych obowiązków. Niektóre czynniki sprawiają również, że praca biurowa nie jest tak efektywna, jak byśmy tego chcieli.
Praca biurowa – szkodliwe czynniki
Na problemy ze zdrowiem i z wykonywaniem zadań najbardziej narażone są osoby, które mają bezpośredni kontakt z klientami lub petentami. Tempo pracy jest wówczas dość szybkie i często dochodzi do konfliktów, co negatywnie wpływa na samopoczucie pracownika i jego zapał do pracy. Osoby wykonujące pracę biurową są narażone na nabycie wad postawy, schorzenia kręgosłupa oraz znaczne pogorszenie się wzroku czy słuchu. Do tego dochodzi stres w miejscu pracy i ryzyko przeciążenia obowiązkami oraz monotonia i monotypia, jeśli praca polega na wykonywaniu codziennie tych samych czynności .
Czynniki utrudniające prace w biurze
Czynnikami, które mogą utrudniać prace biurową, mogą być duży hałas, niedopasowane oświetlenie czy niesprawna klimatyzacja. Zagrożeniem dla zdrowia pracowników jest ciągłe narażenie na promieniowanie elektromagnetyczne. Pracownicy biurowi często skarżą się również na zbyt małą ilość przestrzeni, brak możliwości regulacji mebli na stanowiskach komputerowych oraz obciążenie statyczne ciała spowodowane obsługą komputera.
Praca w biurze a przepisy BHP
Pracodawca odpowiada za to, aby warunki pracy spełniały wymagania BHP. Musi on zapewnić w miejscu pracy odpowiednią temperaturę, oświetlenie oraz wilgotność powietrza. Temperatura w biurze nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Źródłem oświetlenia powinno być przede wszystkim światło dzienne. Elektryczne oświetlenie ma być tylko uzupełnieniem, jednak jeśli obowiązki pracownicze wymagają intensywnego skupiania wzroku, to natężenie światła musi wynieść minimum 1000 luksów. W biurze, gdzie intensywnie korzysta się z monitorów, trzeba zachować wilgotność powietrza na poziomie co najmniej 40 procent. Należy podkreślić, że każda osoba pracująca przy komputerze ma prawo do pięciu minut odpoczynku po każdej pełnej godzinie przed monitorem. Te przerwy są wliczane do czasu pracy.
Wyposażenie biura
Komfort i bezpieczeństwo pracy w biurze zależy również od sprzętu i mebli. Monitory komputerowe powinny wyświetlać wyraźny i czytelny obraz. Ekran powinien być pokryty specjalnym filtrem oraz ustawiony w sposób, który nie dopuszcza do odbijania się światła. Z kolei krzesła i fotele do komputerów muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i możliwość regulacji.