Praca przy komputerze w biurze – dobór monitora
Siedzenie w wymuszonej, niewygodnej pozycji przez wiele godzin, stres w kontakcie z klientami a do tego nerwowa atmosfera powodują, że wielu pracowników biurowych skarży się na swoje samopoczucie.
BHP pracy przy komputerze – przepisy
Faktem jest, że praca biurowa w nieodpowiednich warunkach zagraża naszemu zdrowiu. Każdy pracodawca musi zapewnić określone warunki do pracy przy biurku, w tym również sprzęt, którego dobra jakość i zmniejszy ryzyko powstania wady wzroku. Mowa oczywiście o wyborze dobrego monitora i odpowiedniej odległości pomiędzy nim a naszymi oczami. Zacznijmy może od określenia, jakie standardy BHP powinny panować przy biurku.
Odległość klawiatury od krawędzi biurka
Klawiatura i myszka powinny być umiejscowione tak, by podczas korzystania z nich stanowiły jakby przedłużenie naszego ramienia.
Odległość od komputera – BHP
Głowa powinna być ustawiona na wprost ekranu w odległości przynajmniej 40 centymetrów.
Ergonomia pracy przy komputerze – BHP a wybór fotela
Istotny jest również wybór dobrego fotela, który spełnia wymogi ergonomii. Takie siedzisko posiada możliwość regulacji wysokości, do tego jest wyposażone w podłokietniki, dzięki którym mięśnie pleców zostają odciążone.
Jaki monitor wybrać do pracy biurowej?
Dla oczu szkodliwe jest wytężanie wzroku w celu odczytania tekstu widniejącego na monitorze. W związku z czym monitor zawsze powinien prezentować czytelny obraz. Ekran musi znajdować się na linii wzroku, nigdy powyżej, ponieważ przymus odchylania głowy do tyłu powoduje, że wykonujemy pracę w pozycji nienaturalnej, która obciąża górny odcinek pleców. Obraz na monitorze nie może chwiać się w oczach, musi wyświetlać się w stabilny sposób.
Praca przy monitorze ekranowym a parametry urządzenia
Ponadto powinna istnieć możliwość swobodnego dopasowania jaskrawości i kontrastu, gdyż często jest to zależne od pory dnia lub oświetlenia. Nie wolno zapominać o odbijaniu się światła w ekranie komputerów, zwłaszcza gdy za oknem mocno świeci słońce. W celu zmniejszenia tego zagrożenia, ekran powinien posiadać filtr antyodbiciowy lub należeć do wyższej klasy monitorów LCD. Pracownik powinien mieć możliwość ustawiania kąta nachylenia monitora.
Zasady pracy przy komputerze – korzyści dla pracownika
Pracujący z komputerem może robić sobie krótkie, pięciominutowe przerwy po każdej godzinie pracy przed ekranem. Ten czas wlicza się do czasu pracy. Pracodawca może również zaproponować pracę naprzemienną, w której wykonywanie zadań przed komputerem przeplata się z innymi obowiązkami bez użycia komputera. Firmy mają też obowiązek zrefundować koszty okularów, jeżeli z badania wykonanego przez lekarza medycyny pracy będzie wynikało, że te są danej osobie niezbędne do pracy przy komputerze.