Przejdź do treści

Krótkie spodenki w pracy a BHP

Praca fizyczna, na przykład w magazynie, na budowie lub w zakładzie produkcyjnym jest szczególnie wymagająca latem. Wysoka temperatura i promienie słoneczne powodują, że wszelkie czynności wykonuje się z większym wysiłkiem. Pracownicy szukają sposobu na ochłodę. Nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z klimatyzacji, więc część z nich decyduje się na przykład na podwinięcie nogawek odzieży roboczej. Pojawia się jednak pytanie, czy taki sposób postępowania jest bezpieczny i nie zwiększa zagrożenia w trakcie pracy.

Odzież i obuwie robocze – przepisy

Nie istnieje przepis, który bezpośrednio odnosi się do problemu krótkich spodenek w odzieży roboczej. Można więc przyjąć, że noszenie szortów jest dozwolone. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że choć nie funkcjonuje dosłowny zakaz, to wciąż obowiązuje zasada zgodnie z którą pracodawca ma obowiązek stworzenia pracownikowi bezpiecznych warunków pracy. Długie spodnie robocze lub kombinezon są uznawane za środki ochrony indywidualnej, a ich stosowanie może okazać się niezbędne w pewnych warunkach. Wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie dotyczące dolnych partii ciała, noszenie krótkich spodenek w odzieży roboczej nie jest dobrym rozwiązaniem.

Kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną?

Ostateczną decyzję w kwestii odzieży roboczej podejmuje pracodawca. Do jego zadań należy ustalenie jakie środki ochrony indywidualnej oraz elementy odzieży roboczej będą właściwe dla konkretnego stanowiska pracy. Jeśli więc dla danego miejsca pracy zostanie ustalona zasada, że dla bezpieczeństwa pracownik powinien nosić długie spodnie, to pracownik jest zobowiązany stosować się do tych reguł. Trzeba też zaznaczyć, że pracownik musi korzystać z udostępnionych mu środków ochrony indywidualnej we właściwy sposób, co oznacza, że jeśli pracodawca nie wprowadził innej zasady, nie powinien on podwijać nogawek spodni w odzieży roboczej.

Krótkie spodenki w pracy a przepisy BHP – jakie czynniki mają wpływ na decyzję?

Problem krótkich spodenek w miejscu pracy można rozwiązać na różne sposoby. Na przykład w stolarni odzież robocza jest uznawana za środek ochrony pierwszej kategorii – oznacza to, że powinna ona chronić pracownika przed czynnikami mechanicznymi o powierzchniowych skutkach oraz przed słabszymi uderzeniami. Pracodawca musi wziąć pod uwagę czynniki ryzyka oraz postarać się, aby pracownicy mieli zapewniony komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie pracy. W związku z tym może na przykład wprowadzić lekką i przewiewną odzież roboczą lub zdecydować, że w przypadku danego stanowiska pracy dozwolone jest noszenie krótszych spodenek lub podwijanie nogawek w długich spodniach.

Jak widać kwestia krótkich spodenek w odzieży roboczej nie jest jednoznaczna, jednak z pewnością istnieją sposoby na zadowalające dla każdej ze stron rozwiązania, które nie wpłyną na bezpieczeństwo pracy.

Najpopularniejsze

Baza Esqula

Zostań klientem Esqula i korzystaj z benefitów

Dowiedz się więcej

Szkolenia EcoMS

Szeroka baza szkoleń otwartych i dedykowanych dla firm

Zobacz ofertę szkoleń