Przejdź do treści

Stres przed wystąpieniem publicznym – jak go pokonać i wykorzystać?

Wielu z nas odczuwa stres przed publicznym wystąpieniem. Taka presja płynie z obawy przed ośmieszeniem się, odrzuceniem lub wystawieniem negatywnej oceny przez widownię. Jeżeli już przemawianie do kilkunastu osób jest dla nas męczące, to w pracy będziemy unikać takich sytuacji za wszelką cenę. Tymczasem jest to błędne koło – dopóki nie oswoimy lęku, dopóty będzie on nam towarzyszył. Taki stres warto jest opanować, a następnie przekuć go na swoją korzyść.

 

Dlaczego stres w ogóle się pojawia?

Psychologowie zaliczają stres przed wystąpieniami publicznymi jako rodzaj lęku nabytego. Skoro lęk przyszedł do nas z zewnątrz, to możemy się go pozbyć. Nadmierne przywiązanie wagi do opinii widowni zaczyna górować nad własną pewnością siebie – stając się najczęściej główną przyczyną problemu. W jego zwalczeniu istotne jest dobre przygotowanie treści prezentacji. Przed wystąpieniem trenujemy oddech, który jest składniową częścią w komunikacji, ćwiczymy tempo i dynamikę mówienia, zwracamy uwagę na mowę ciała oraz właściwą postawę.

Pozwól sobie na oswojenie się z otoczeniem

Miejsce wygłaszania przemówienia dobrze jest wcześniej odwiedzić. Warto przeprowadzić próbę sprzętu audio, zapoznać się z widokiem na sale z pozycji mównicy. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego przed samą prezentacją warto zapoznać się z osobami z widowni. Paraliżujący lęk odczuwamy bowiem przed tym, co jest dla nas obce. Jeżeli będziemy czuć się nieco ‘zadomowieni’, opanowanie przyjdzie naturalnie. W znajomym otoczeniu stres zamienia się w pozytywny czynnik, który pozwala nam być bardziej błyskotliwymi i pewniejszymi siebie.

Uwierz w siebie

Sednem dobrego przemówienia jest to, by mówca wierzył w siebie, dzięki temu łatwiej jest przekonać innych do swoich racji. Przed ważnym przemówieniem warto  zaufać swojemu instynktowi, jednocześnie mając pewność, że dokonaliśmy wszelkich starań, aby wszystko poszło według planu. Pamiętajmy, że stres, który może się pojawić, powinien wynikać z naszej bariery psychicznej, a nie ze złego przygotowania do prezentacji.

Skieruj uwagę gdzie indziej

Mocne zestresowanie sprawia, że cała uwaga skupia się na odczuwaniu napięcia. Jeśli jednak zainteresujemy nasz mózg czymś innym, przykładowo obserwacją ludzi bądź nawiązaniem rozmowy z uczestnikami, przestajemy skupiać się na stresie. Uczucie zdenerwowania powoli mija.

To wcale nie znaczy wiele

Na chwilę przed wystąpieniem często wydaje nam się, że od tej mowy zależy nasza przyszłość. Tymczasem w większości przypadków jest to moment, który w praktyce nie będzie miał większego wpływu na naszą przyszłość.

Pamiętajmy również o najważniejszym – trening i praktyka niwelują lęk przed wystąpieniami publicznymi oraz obdarzają pewnością siebie. Zachęcamy do uczestnictwa w szkoleniu z zakresu Sztuki prezentacji i wystąpień publicznych, skierowanego dla osób, które mają chęć poprawienia jakości swoich wystąpień.

Najpopularniejsze

Baza Esqula

Zostań klientem Esqula i korzystaj z benefitów

Dowiedz się więcej

Szkolenia EcoMS

Szeroka baza szkoleń otwartych i dedykowanych dla firm

Zobacz ofertę szkoleń