Proces inwestycyjny składa się z wielu działań, których efektem ma być realizacja i ukończenie budowy lub modernizacji. Każda inwestycja, niezależnie od jej rozmiarów, jest wyzwaniem dla osoby inwestującej, ale też dla specjalisty odpowiedzialnego za ochronę środowiska w firmie. To właśnie specjalista musi zaplanować kroki dążące do zgodności działań z wymaganiami prawnymi w obszarze środowiskowym.
Jednym z pierwszych uzgodnień administracyjnych, jakie są wymagane dla planowanej inwestycji z reguły jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. W ramach postępowania zmierzającego do jej wydania, ustalane są warunki środowiskowe nie tylko realizacji, ale także późniejszego funkcjonowania przyszłego przedsięwzięcia. I choć sama decyzja środowiskowa nie stanowi podstawy do realizacji inwestycji, to jej brak lub niezgodność z faktycznymi planami inwestycyjnymi może mieć przykre skutki.
Dlaczego i jak się przed tym uchronić, opowiemy Państwu w trakcie szkolenia w całości poświęconego właśnie tej tematyce.
W trakcie szkolenia podsumujemy również wszystkie aspekty, które trzeba mieć na uwadze jeżeli uruchamiamy nowy proces w firmie. Zmiany decyzji, uzyskanie wpisów w odpowiednich rejestrach, obowiązki sprawozdawcze to tylko niektóre z obowiązków które nakładane są na firmy realizujące nowe inwestycje.
- Co to jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach i kiedy jest wymagana?
- Czym są przedsięwzięcia oddziaływujące na środowiska?
- Kiedy wymagane jest uzyskanie DUŚ?
- Czym jest raport oceny oddziaływania na środowisko i czym różni się od karty informacyjnej przedsięwzięcia?
- Kto poza wnioskodawcą uczestniczy w postępowaniu o wydanie DUŚ?
- Co to znaczy, że postepowanie odbywa się z udziałem społeczeństwa?
- Czy DUŚ ma „termin ważności”?
- Czy po wydaniu DUŚ może dojść do zmiany jej zapisów albo czy może ona zostać przeniesiona na inny podmiot?
- Jakie skutki dla inwestora ma brak DUŚ albo nieprzestrzeganie jej warunków?