Kontrole z zakresu ochrony środowiska mogą być realizowane przez różne organy. Jednak to Inspekcja Ochrony Środowiska uzyskała najszerszy zakres kompetencji w tym zakresie. Warto jest poznać prawa i obowiązki kontrolowanego i kontrolującego, aby móc stać się świadomym uczestnikiem podejmowanych przez inspektorów WIOŚ w takcie kontroli czynności i mieć realny wpływ na jej przebieg.
- Inspekcja Ochrony Środowiska – organizacja, zadania, właściwość.
- Regulacje prawne dot. postępowania kontrolnego WIOŚ.
- Rodzaje kontroli, czyli wpływ trybu wszczęcia kontroli na prawa i obowiązki kontrolowanego.
- Omówienie poszczególnych etapów kontroli – od zawiadomienia po czynności pokontrolne.
- Ile może trwać kontrola i dlaczego tak długo?
- Prawa i obowiązki kontrolowanego.
- Uprawnienia inspektorów w trakcie kontroli.
- Znaczenie protokołu kontroli i zarządzenia pokontrolnego.
- Kary finansowe i inne sankcje jako działania pokontrolne.
- Dyskusja w grupie.
Szkolenie kierowane jest do osób odpowiedzialnych za zagadnienia ochrony środowiska w przedsiębiorstwie i ma na celu przybliżenie regulacji prawnych odnoszących się do tematyki kontroli WIOŚ w przedsiębiorstwie.
Marta Banasiak
Specjalistka ds. Ochrony Środowiska
absolwentka Politechniki Wrocławskiej wydziału Inżynierii Środowiska, zaś od 2008 r. magister prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka publikacji z zakresu prawa ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wiodący systemu ISO 14001. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w zakresie ochrony środowiska. Specjalizuje się w prawnych aspektach działalności środowiskowej oraz zarządzania chemikaliami w przedsiębiorstwie. Od 7 lat w EcoMS Consulting odpowiedzialna za analizę i interpretację wymagań prawnych odnoszących się do działalności przedsiębiorstw oraz wsparcie konsultacyjne ich działalności. Serce merytoryczne i funkcjonalne programu ESQULA Identyfikacja Wymagań Prawa. Prywatnie, mama 4 letniego Patryka i niespełniony żeglarz.