Ochrona środowiska
Nowość: Specjalista ds. Gospodarki Odpadami
Szkolenie zostało stworzone z myślą o osobach, które chcą zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do efektywnego zarządzania odpadami w zakładach produkcyjnych. W trakcie szkolenie zostaną omówione podstawy prawne w zakresie gospodarki odpadami oraz odpowiedzialność prawna przedsiębiorców w tym zakresie.
Szczegółowe omówienie wymagań wynikających z ustawy o odpadach pozwoli przedsiębiorcom dostosować się do aktualnego stanu prawnego oraz przyjąć optymalny sposób realizacji ustawowych obowiązków właściwy dla profilu prowadzonej działalności gospodarczej.
Coraz większego znaczenia nabiera także gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), która polega na maksymalnie długim utrzymywaniu w obiegu gospodarczym produktów, materiałów i zasobów oraz o minimalizację ilości powstających odpadów.
Proponujemy Państwu 3 dni omówienia wymagań wynikających z przepisów dotyczących gospodarki odpadami podanych w sposób odwołujący się do realnych sytuacji z zakładów produkcyjnych wraz z praktycznymi warsztatami.
Każdego dnia uczestnik zdobywa wiedzę w zakresie modułów wskazanych w zakresie szkolenia. Uczestnicy, którzy wezmą udział w całym cyklu szkoleniowym, przystąpią do egzaminu, którego pozytywny wynik upoważni nas do wystawienia Certyfikatu Specjalisty ds. gospodarki odpadami.
Zakres i tematyka szkolenia obejmują następujące moduły:
- Moduł I: Wymagania prawne w zakresie gospodarki odpadami
- Moduł II: Wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla miejsc magazynowania odpadów, ewidencja odpadów i sprawozdawczość
- Moduł III: Wymagania ADR w zakresie odpadów, warsztaty praktyczne
Zakres i tematyka szkolenia obejmuje 3 dni szkoleniowe.
Moduł 1: Wymagania prawne w zakresie gospodarki odpadami
- Podstawy prawne
- Podstawowe pojęcia w gospodarce odpadami
- Podmioty w obrocie odpadami – posiadacz odpadów, wytwórca odpadów, sprzedawca odpadów, pośrednik w obrocie odpadami
- Utrata statusu odpadu – kryteria, procedura
- Produkt uboczny
- Klasyfikacja odpadów i procedura zmiany klasyfikacji
- Magazynowanie odpadów
- Pozwolenia i zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami
- Wizyjny system kontroli oraz zabezpieczenie roszczeń
- Międzynarodowe przemieszczanie odpadów – podstawowe wymagania
- Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO)
- Szczególne kategorie odpadów – odpady komunalne, oleje odpadowe, odpady budowlane i rozbiórkowe
- Wymagania BHP w zakresie złomu metali
- Sankcje
Moduł 2: Wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla miejsc magazynowania odpadów, ewidencja odpadów i sprawozdawczość
- Zakres przedmiotowy rozporządzenia w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów
- Wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla odpadów stałych
- Wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla odpadów ciekłych
- Strefy pożarowe i sekcje
- Wyposażenie w urządzenia przeciwpożarowe
- Rozwiązania ograniczające rozlewisko
- Ćwiczenia postępowania na wypadek pożaru
- Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego
Ewidencja odpadów i sprawozdawczość
- Ewidencja odpadów – podstawy prawne
- Zasady prowadzenia ewidencji
- Sporządzanie karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK) oraz karty przekazania odpadów (KPO)
- Sporządzanie karty ewidencji odpadów
- Sprawozdawczość odpadowa w BDO
- Prowadzenie ewidencji odpadów w trakcie trwania awarii BDO
- Sankcje karne z tytułu nieprzestrzegania obowiązków ustawowych
- Warsztaty praktyczne z zakresu sporządzania sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami
Moduł 3: Wymagania ADR w zakresie odpadów, warsztaty praktyczne
- Źródła regulacji w zakresie transportu towarów niebezpiecznych
- Definicja towarów niebezpiecznych i ich klasyfikacja – zasady korzystania z wykazu towarów niebezpiecznych
- Odpady a ADR – nadawanie / przewóz odpadów
- Omówienie włączeń całkowitych i częściowych
- Doradca ds. ADR oraz zakres jego obowiązków – kiedy przedsiębiorstwo ma obowiązek posiadania doradcy?
- Obowiązki sprawozdawcze
- Wymagania oraz zasady szkolenia personelu
- Omówienie procedur nadawczych:
- Znaki i nalepki ostrzegawcze – zasady znakowana towarów niebezpiecznych
- Podstawowe wymagania dla opakowań
- Dokumentacja
Warsztaty praktyczne
Warsztaty mają na celu wykorzystanie wiedzy zdobytej w ciągu dni szkoleniowych. Ćwiczenia skupią się na sytuacjach, które mogą realnie wystąpić w każdym zakładzie produkcyjnym, w którym są wytwarzane i magazynowane odpady.
- Zasady klasyfikacji odpadów – jak nadać kod odpadu?
- Magazynowanie odpadów – w jaki sposób zaplanować miejsca magazynowania odpadów w zakładzie?
- Oznakowanie miejsc magazynowania odpadów – weryfikacja etykiet odpadowych
- Prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami – różne scenariusze
Szkolenie przeznaczone jest dla osób odpowiedzialnych w zakładach pracy za gospodarkę odpadami, specjalistów ochrony środowiska oraz osób zaangażowanych w prowadzenie ewidencji odpadów w BDO oraz nadzorowanie miejsc magazynowania odpadów.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniu nakierowanym na przystępne i szczegółowe wyjaśnienie podstawowych obowiązków podmiotów biorących udział w obrocie odpadami.
Anna Pięta
Specjalistka ds. prawnych
Absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, studiów podyplomowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w środowisku pracy. Odpowiedzialna za analizę i interpretację wymagań prawnych z zakresu ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Specjalizuje się w przygotowaniu dokumentacji środowiskowej oraz bierze udział w projektach wewnętrznych związanych z rozwojem i utrzymaniem serwisu prawnego. Ponadto posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń prawnych z zakresu ochrony środowiska, w tym również dla audytorów jednostek certyfikacyjnych, audytowaniu oraz outsourcingu środowiskowym.
Rafał Bałys
Dyrektor Działu Prawnego
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Audytor i ekspert z 17 letnim doświadczeniem w zakresie wymagań prawnych z obszarów ochrony środowiska, bezpieczeństwa pracy, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz gospodarki chemikaliami. Trener wymagań prawnych dla audytorów międzynarodowych jednostek certyfikacyjnych.
Sylwia Stankowska
Specjalistka ds. prawnych
Absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Posiada wieloletnie doświadczenie w audytowaniu zgodności z wymaganiami prawnymi z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania chemikaliami, a także outsourcingu środowiskowego. W EcoMS Consulting doradza jak interpretować i wdrażać wymagania prawne w zakresie ochrony środowiska, ponadto specjalizuje się w przygotowaniu sprawozdawczości oraz dokumentacji środowiskowej. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001/ISO 45001.
Andrzej Bukieda
Absolwent Politechniki Wrocławskiej (specjalizacja: Inżynieria materiałowa i wysokonapięciowa), Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (Zarządzanie Firmą, Zarządzanie Produkcją i Usługami, Nowoczesny Menadżer), Agencji Przedsiębiorczości w Poznaniu (Zarządzanie Przedsiębiorstwem) oraz Magisterskich Studiów Menadżerskich Executive MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Dynamiczny menadżer z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu działami produkcji, transportu w firmach będących liderami w swoich branżach. Innowator i trener odpowiedzialny za skuteczny rozwój podległego obszaru. Doświadczony koordynator projektów.
Od roku 2008 związany z operacjami transportowymi materiałów niebezpiecznych. Posiadający certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika – transport krajowy i międzynarodowy (transport rzeczy 2009 i osób 2016). Od roku 2015 Doradca ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych w zakresie transportu drogowego (Doradca ADR), kolejowego (Doradca RID). Obecnie doradza w ponad 130 firmach w kraju i w Niemczech (w tym wielu z branży automotive oraz chemicznej).
Czynnie szkolący kierowców z zakresu przewozu materiałów niebezpiecznych w Ośrodku szkoleniowym w Zielonej Górze.
Dodatkowo posiadający następujące kwalifikacje:
- Starszy inspektor BHP.
- Audytor wewnętrzny wg. PN-EN ISO 9001:2015; ISO 14001:2015; ISO 45001:2018; systemy zintegrowane.
Biorący udział regularnie w wielu konferencjach poświęconych tematyce przewozu materiałów niebezpiecznych oraz transportu.
Terminy szkolenia
Mogą Cię również zainteresować
Masz pytania dotyczące szkolenia?
Koordynator projektów szkoleniowych