Mnogość regulacji prawnych, ich stopień skomplikowania, ale przede wszystkim częstotliwość wprowadzanych zmian powodują, że ich stały monitoring staje się znacznym utrudnieniem.
Od 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o odpadach oraz ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Celem nowelizacji jest wprowadzenie do przepisów prawa polskiego uregulowań odnoszących się do gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Gospodarka o obiegu zamkniętym oznacza system, w którym możliwie jak najdłużej utrzymuje się wartości produktów, materiałów i innych zasobów w gospodarce, zwiększa ich wydajne wykorzystywanie w produkcji i konsumpcji, i tym samym ogranicza skutki środowiskowe ich wykorzystywania, a także minimalizuje się powstawanie odpadów i uwalnianie substancji niebezpiecznych na wszystkich etapach ich cyklu życia, w tym przez stosowanie hierarchii postępowania z odpadami. Ponadto znowelizowane przepisy wprowadziły m.in. nowe kategorie odpadów jak odpady budowlane i rozbiórkowe oraz odpady żywności.
W zakresie związanym z gospodarką odpadami pojawiły się również regulacje w zakresie utraty statusu odpadów. Na szczeblu krajowym zostały określone kryteria utraty statusu odpadu dla destruktu asfaltowego oraz odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw. Zapisy rozporządzenia mają znaczenie dla podmiotów zainteresowanych utratą statusu odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw oraz destruktu asfaltowego, jak i podmiotów taki materiał przyjmujących.
Z dniem 1 września 2022 r. natomiast weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Zmiany dotyczą w głównej mierze przepisów ustawy Kodeks karny, ustawy Kodeks wykroczeń oraz ustawy o Inspekcji ochrony środowiska. Do przepisów Kodeksu karnego wprowadzono regulację zgodnie, z którą w przypadku skazania sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku, obok ewentualnej kary, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości od 10 000 do 10 000 000 złotych na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W zakresie bezpieczeństwa pracy nastąpiły m.in. zmiany w zakresie urządzeń podlegających dozorowi technicznemu, zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci oraz prawa budowlanego.
Z początku roku wprowadzono w życie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego dla niektórych urządzeń ciśnieniowych podlegających dozorowi technicznemu.
Ponadto opublikowano wymagania w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.
Podczas naszych licznych spotkań z najlepszymi specjalistami w Polsce, niejednokrotnie sugerowano, iż takie podsumowanie stanowiłoby cenne źródło wiedzy i wymiany doświadczeń. W odpowiedzi na Państwa oczekiwania, przygotowaliśmy szkolenie, które może przyczynić się do zebrania i usystematyzowania kwestii prawnych z przeciągu ostatnich miesięcy.
Moduł I: Podsumowanie zmian prawnych w zakresie ochrony środowiska
- Sprawozdania PRTR – zmiany
- Zmiany w zakresie KOBiZE
- Konkluzje BAT w odniesieniu do przetwórstwa metali żelaznych oraz przemysłu włókienniczego
- Nowelizacja ustawy o odpadach oraz ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
- Zmiany na kartach ewidencji odpadów od 1 stycznia 2022 r.
- Zmiany w zakresie wystawienia dokumentów za pośrednictwem BDO – przepisy przejściowe
- Status prawny w Polsce pakietu „Rozszerzona odpowiedzialność producenta”
- Utrata statusu odpadów w zakresie destruktu asfaltowego
- Utrata statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw
- Opróżnianie zbiorników bezodpływowych
- Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej
Moduł II: Podsumowanie zmian prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
- Warunki techniczne dozoru technicznego dla niektórych urządzeń ciśnieniowych podlegających dozorowi technicznemu – NOWOŚĆ
- Szczegółowe zasady stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci – NOWOŚĆ
- Wymagania bezpieczeństwa pracy przy urządzeniach energetycznych
- Książka obiektu budowlanego C-KOB, e-Budownictwo – NOWOŚĆ