Mnogość regulacji prawnych, ich stopień skomplikowania, ale przede wszystkim częstotliwość wprowadzanych zmian powodują, że ich stały monitoring staje się znacznym utrudnieniem.
1 lipca 2021 r. ruszyła Centralna ewidencja emisyjności budynków (CEEB), która ma służyć identyfikacji źródeł niskiej emisji. Gromadzone w niej będą dane na temat budynków i pochodzących z nich źródłach emisji w ramach dokonywanej inwentaryzacji budynków. W trakcie szkolenia zostaną przedstawione wymagania dotyczące konieczności złożenia deklaracji do CEEB.
Ponadto 23 września 2021 r. została znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która zobowiązuje m.in. wytwórców odpadów komunalnych do selektywnego zbierania wytworzonych przez siebie odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie utrzymania porządku i czystości w gminie oraz w sposób aktualnie określony w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. W ostatnim czasie zostały po raz kolejny znowelizowane maksymalne okresy dotyczące magazynowania odpadów.
W zakresie bezpieczeństwa pracy nastąpiły m.in. zmiany w zakresie szeregu ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Z początku roku wprowadzono w życie zmieniające rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Ale również należy zwrócić uwagę na nowe wymagania w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.
Ponadto opublikowano wymagania w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Jednak cięgle najbardziej cieszącym się zainteresowaniem są zmiany w wymaganiach dotyczących prac przy urządzeniach energetycznych.
Podczas naszych licznych spotkań z najlepszymi specjalistami w Polsce, niejednokrotnie sugerowano, iż takie podsumowanie stanowiłoby cenne źródło wiedzy i wymiany doświadczeń. W odpowiedzi na Państwa oczekiwania, przygotowaliśmy szkolenie, które może przyczynić się do zebrania i usystematyzowania kwestii prawnych z przeciągu ostatnich miesięcy.
Moduł I: Podsumowanie zmian prawnych w zakresie ochrony środowiska
- Centralna ewidencja emisyjności budynków
- Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych
- Zmiany w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów z tworzyw sztucznym
- BDO oraz ewidencja odpadów – zmiany
- Odpady komunalne – zmiany
- Wymagania w zakresie magazynowania odpadów
- Zmiany w sankcjach w zakresie gospodarki odpadami
Moduł II: Podsumowanie zmian prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
- Bezpieczeństwo i higiena pracy przy urządzeniach energetycznych (obszernie – temat przewodni)
- Zamiany wymagań dot. procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy
- Wymagania w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
- Wymagania w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki.
- Zmiany w zakresie szeregu ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
- Obowiązki kierowników jednostek wykonujących działalność w miejscach, gdzie średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu może przekroczyć poziom odniesienia