Podstawowe założenia skutecznego Systemu LOTO:
- Zapewnić bezpieczną pracę podczas czynności napraw, remontów, przeglądów, czyszczeń
i konserwacji (służby techniczne, podwykonawcy) oraz zapewnić bezpieczną pracę podczas czynności prowadzenia procesów produkcyjnych (pracownicy produkcji) .
- Działania obejmują odłączanie energii zasilającej od urządzeń przemysłowych, maszyn, urządzeń i instalacji (szczególnie w czasie wykonywania na nich prac konserwacyjnych lub naprawczych) w celu ochrony pracowników przed zagrożeniami stwarzanymi przez włączone maszyny lub instalacje. Zabezpiecza się bezpośrednio przed możliwością niekontrolowanego uwolnienia energii na pracownika.
- Zapobiegać wypadkom przy niezamierzonym użyciu maszyn, urządzeń, sprzętu i instalacji oraz wejściom w miejsca i obszary o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku.
- Chronić przed uszkodzeniem mienia i sprzętu.
- Stanowić zabezpieczenie na wypadek popełnienia błędu przez pracownika lub inne osoby zmierzającego do zagrożenia wypadkowego lub niewłaściwego prowadzenia procesu produkcyjnego lub utrzymania ruchu.
- Definicje Systemu LOTO i jego elementów.
- Złożoność podejścia i problematyki.
- Wymagania prawne.
- Kluczowe odpowiedzialności.
- Odpowiedzialności operacyjne.
- Schemat podejścia dla czynności rutynowych i nierutynowych.
- Tryby realizacji zabezpieczeń: prace pojedyncze, wyłączenia grupowe, wyłączenia długoterminowe, praca podwykonawców, itd.
- Rodzaje występujących energii.
- Problematyka związana z energią elektryczną: wyłączniki, zabezpieczenia, wyłączniki, identyfikowalność, oznakowanie, itd.
- Problematyka związana z mediami: zwory, media: zabezpieczenia, zawory, oznakowanie, problematyka, itd.
- Oznakowanie punktów odcięcia.
- Dostępność – stacje LOTO.
- Stosowanie zabezpieczeń.
- Kłódki i klucze.
- Świadomość i kwalifikacje osób.
- Dokumentacja Systemu LOTO.
- Wdrożenie Systemu LOTO.
Piotr Kowalski
Dyrektor
konsultant, audytor i trener z ponad 25 letnim doświadczeniem w obszarach bezpieczeństwa, środowiska, awarii przemysłowych, ochrony przeciwpożarowej. Prowadzi projekty doradcze związane z budową i zwiększeniem efektywności systemów zarzadzania, głównie w firmach przemysłowych.
Audytor w zakresie prawa oraz systemów ISO 14001, ISO 45001 oraz ISO 27000. Autor licznych publikacji w zakresie zarządzania. Jako wykładowca i trener przeprowadził ok. 500 szkoleń dotyczących wymagań prawnych i skutecznego zarządzania. Piotr specjalizuje się w zagadnieniach nowoczesnego podejścia do zarządzania bezpieczeństwem.