Regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa pracy w energetyce niejednokrotnie sprawiają trudności i problemy interpretacyjne. Brakuje publikacji oraz innych publicznie dostępnych materiałów, które mogłyby pomóc w interpretacji i praktycznej realizacji zawartych w nich wymagań prawnych.
Tylko w okresie ostatniej dekady kilkukrotnie zmieniały się zapisy ustawy regulujące kwestie konieczności okresowego odnawiania uzyskanych kwalifikacji energetycznych.
Obecne wymagania obejmują przede wszystkim:
- Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych,
- Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,
- Ustawa – Prawo energetyczne,
- Ustawa – Kodeks Pracy.
Oferowane przez nas szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z obowiązkami, jakie na organizację nakładają aktualnie obowiązujące wymagania prawne oraz przygotowanie do wewnętrznej weryfikacji realizacji tych obowiązków w przedsiębiorstwie.
Szkolenie obejmuje wykład wraz z prezentacją oraz praktyczne wskazówki w zakresie realizacji wymagań w bieżącej pracy.
- Pojęcie „pracodawcy”- zasady delegacji obowiązków.
- Interpretacja nowych definicji.
- Instrukcje eksploatacji (IE) – zasady opracowywania.
- Instrukcja organizacji bezpiecznej pracy (IOBP) – zasady opracowywania.
- Omówienie obowiązków stanowisk poleceniodawcy, koordynującego, dopuszczającego oraz kierującego zespołem określając również wymagania kwalifikacyjne dla tych stanowisk.
- Łączenie funkcji podczas wykonywania prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych.
- Wyznaczanie koordynatora w rozumieniu art. 208 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy wraz ze wskazaniem wymaganych kwalifikacji.
- Wymagania przy wykonywaniu prac przy urządzeniach energetycznych.
- Prace pomocnicze – przykłady i zasady wykonywania.
- Prace we wnętrzach urządzeń energetycznych.
- Prace na czynnych urządzeniach i instalacjach.
- Ewidencjonowanie i przeglądy sprzętu ochronnego elektroizolacyjnego.
- Prace stwarzające możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego.
- Polecenia wykonania prac, rejestrowanie, wydawanie, przekazywanie, obieg i przechowywanie poleceń pisemnych.
- Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych odłączonych od napięcia – zabezpieczenia miejsca wyłączenia (LOTO).
- Kwalifikacje energetyczne – kiedy są wymagane i kiedy należy je odnawiać?
Szkolenie przeznaczone jest dla osób zajmujących się eksploatacja urządzeń instalacji i sieci energetycznych, w szczególności pracowników:
- Działów technicznych zajmujących się utrzymaniem maszyn i infrastruktury obiektów,
- Eksploatujących urządzenia i instalacje energetyczne,
- Służb bhp,
- Zajmujących się utrzymaniem systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy, odpowiedzialnych za zapewnienie wymaganych procedur bezpieczeństwa.

Grzegorz Brylonek
Dyrektor ds. Zarządzania Operacyjnego
W EcoMS od ponad 16 lat. Odpowiedzialny za strategiczne i operacyjne kierowanie zespołem, którego kluczowe obszary działalności obejmują: Zrównoważony rozwój i ESG (Environmental, Social, Governance) – nadzór nad wdrażaniem projektów wspierających zrównoważony rozwój, a także zarządzanie ich realizacją w ramach firmy.
Odpowiedzialny również za organizację szkoleń i projektów szkoleniowych – planowanie, koordynacja oraz nadzór nad programami szkoleniowymi, mającymi na celu rozwój kompetencji pracowników, w tym projektem Szkoła Managera EHS, który przygotowuje przyszłych liderów w zakresie zarządzania środowiskiem, ESG, zdrowiem i bezpieczeństwem; Doradztwo energetyczne – zarządzanie zespołem doradczym, który wspiera firmy w opracowywaniu wymaganych dokumentacji: instrukcji eksploatacji, instrukcji współpracy ruchowe czy instrukcji organizacji bezpiecznej pracy; organizację biura – zapewnienie sprawnej pracy biura poprzez zarządzanie administracją i tworzenie środowiska pracy sprzyjającego efektywności oraz kulturze organizacyjnej; wewnętrzne projekty rozwojowe – prowadzenie projektów wewnętrznych ukierunkowanych na rozwój zespołu oraz wspieranie wzrostu i efektywności organizacji poprzez budowanie zaangażowania, wspieranie innowacyjności i doskonalenie procesów. Pasjonat biegów długodystansowych i żeglarstwa.