Mnogość regulacji prawnych, ich stopień skomplikowania, ale przede wszystkim częstotliwość wprowadzanych zmian powodują, że ich stały monitoring staje się znacznym utrudnieniem.
W trakcie szkolenia zostaną omówione wymagania prawne skierowane dla przedsiębiorców wynikające m.in. z ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach, czy ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.
Podczas naszych licznych spotkań z najlepszymi specjalistami w Polsce, niejednokrotnie sugerowano, iż takie podsumowanie stanowiłoby cenne źródło wiedzy i wymiany doświadczeń. W odpowiedzi na Państwa oczekiwania, przygotowaliśmy szkolenie, które może przyczynić się do zebrania i usystematyzowania kwestii prawnych z zakresu ochrony środowiska.
Cel szkolenia
Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z obowiązkami jakie na przedsiębiorców nakładają aktualnie obowiązujące wymagania prawne oraz przygotowanie do weryfikacji stopnia realizacji tych obowiązków podczas audytów.
Integralną częścią szkolenia są zajęcia praktyczne. Będą omawiane przypadki zaczerpnięte z wieloletniej praktyki. Nasi trenerzy omówią również z uczestnikami ich rozwiązania.
- Proces inwestycyjny – modernizacja lub uruchamianie nowych instalacji:
- Ocena oddziaływania na środowisko,
- Pomiary wstępne.
- Instalacje IPPC:
- Pozwolenia zintegrowane,
- PRTR.
- Ochrona powietrza:
- Pozwolenia na emisję i zgłoszenia,
- Instalacje spalania paliw,
- Instalacje LZO,
- Raporty KOBIZE.
- Substancje kontrolowane i fluorowane gazy cieplarniane.
- Emisja hałasu do środowiska.
- Gospodarka wodno-ściekowa:
- Pozwolenia wodnoprawne,
- Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych,
- Pobór wód i strefy ochronne,
- Odprowadzanie ścieków do kanalizacji,
- Opłaty za usługi wodne.
- Pomiary wielkości emisji i sposoby ich prezentacji.
- Opłaty za korzystanie ze środowiska i kary administracyjne.
- Gospodarka odpadami:
- Obowiązki wytwórców odpadów,
- Pozwolenia na wytwarzanie odpadów/zezwolenia na zbieranie oraz przetwarzanie odpadów,
- Szczególne grupy odpadów – odpady komunalne, oleje odpadowe,
- Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami,
- Ewidencja odpadów i sprawozdawczość.
- Gospodarka opakowaniowa:
- Wprowadzanie opakowań oraz produktów w opakowaniach na rynek krajowy,
- Metale ciężkie w opakowaniach,
- Sprawozdawczość,
- Opakowania środków niebezpiecznych i opakowania wielomateriałowe,
- Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
- Oleje i preparaty smarowe – obowiązki wprowadzających.
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie i akumulatory – obowiązki wprowadzających.
- Ochrona przyrody – usuwanie drzew i krzewów.
- Azbest – obowiązki związane z wykorzystywaniem azbestu.
- Warsztaty praktyczne.
Anna Pięta
Specjalista ds. prawnych
Absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, studiów podyplomowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w środowisku pracy. Odpowiedzialna za analizę i interpretację wymagań prawnych z zakresu ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Specjalizuje się w przygotowaniu dokumentacji środowiskowej oraz bierze udział w projektach wewnętrznych związanych z rozwojem i utrzymaniem serwisu prawnego. Ponadto posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń prawnych z zakresu ochrony środowiska, w tym również dla audytorów jednostek certyfikacyjnych, audytowaniu oraz outsourcingu środowiskowym.
Sylwia Stankowska
Specjalistka ds. prawnych
Absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Posiada wieloletnie doświadczenie w audytowaniu zgodności z wymaganiami prawnymi z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania chemikaliami, a także outsourcingu środowiskowego. W EcoMS Consulting doradza jak interpretować i wdrażać wymagania prawne w zakresie ochrony środowiska, ponadto specjalizuje się w przygotowaniu sprawozdawczości oraz dokumentacji środowiskowej. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001/ISO 45001.