Z jakimi problemami spotykają się brygadziści i kierownicy? – Akademia Lidera I
Jeśli twoje działania inspirują innych do tego, żeby marzyć więcej, poznawać więcej, robić więcej i stawać się lepszym, to jesteś liderem”. – mówił John Quincy Adams
Pewnego dnia Twój szef oznajmia, że masz stanąć na czele zespołu, którym będziesz zarządzać. Z dnia na dzień zmienia się Twoja rzeczywistość. Dla dotychczasowych kolegów stajesz się szefem. Czas na zmiany, coś się kończy, a coś zaczyna…
Jak w takim razie przeprowadzić zespół przez zmianę? Jak nie stracić dobrych relacji z członkami zespołu lub nie zepsuć ich bardziej? A może te relacje zmienią się całkowicie? Jak zbudować autorytet wśród kolegów?
Jakie są więc zadania kierownika czy role menedżera? Jaka spoczywa na nich odpowiedzialność prawna?
Jeśli chodzi o znajomość przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa pracy, zarówno ze strony pracownika jak i przełożonego, wydaje się, że jest to poziom dość wysoki. Coraz lepiej oceniane są szkolenia i wsparcie samych specjalistów bhp. Zwraca się uwagę na dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie oraz użyteczność przekazywanej wiedzy w trakcie szkoleń. Największą uwagę przywiązuje się do takich zagadnień jak: czas pracy, przerwy, urlopy, praca zmianowa, czynniki fizyczne (hałas, temperatura, oświetlenie) oraz wyposażenie miejsca pracy.
Szkolenia te zwykle nie obejmują jednak zagadnień dotyczących zarządzania pracownikami. Nowo mianowani liderzy nie znajdują odpowiedzi na pytania:
- Jak wydawać polecenia, rozliczać, udzielać informacji zwrotnej, a po pracy chodzić razem na piłkę?
- Jak radzić sobie ze stresem i presją ze strony pracowników?
- Jakie są emocje i odczucia osób, które teraz nam podlegają?
- Czy w ogóle powinniśmy zastanawiać się nad emocjami i relacjami? Przecież teraz mamy realizować plany, wymagać, kontrolować i raportować stan. Trzeba się wykazać, więc więcej wymagamy od podwładnych. Czy to dobra droga?
Mnóstwo pytań, mnóstwo wątpliwości… Jak sobie z tym poradzić, jak być dobrym i mądrym liderem?
Wniosek jest jeden – programy szkoleń okresowych BHP powinny zostać unowocześnione i dostosowane do współczesnych problemów. W odpowiedzi na potrzeby naszych klientów zespół EcoMS opracował program Akademii Lidera, który uwzględnia aspekty prawne, aktualne przepisy BHP oraz czynniki behawioralne wykorzystując przy tym aktywną formę w postaci trzydniowych warsztatów z wieloma trenerami.
Pokazujemy jak ważne jest bezpieczeństwo w pracy kierownika, jak planować i realizować bezpieczne warunki pracy, jakie są obowiązki i prawa osób kierujących pracownikami oraz czym jest mobbing, jak mu przeciwdziałać (z perspektywy prawnika- przedsiębiorcy). Rozmawiamy także o czasie i prawie pracy.
Oprócz odpowiedzialności prawnej, skupiamy się również na tym, jak zarządzać zespołem, jak budować prawidłowe relacje, jak się komunikować jak motywować i przeprowadzać trudne rozmowy. I sprawdzimy to w praktyce.