Przejdź do treści

Audytor wewnętrzny – kim jest i na czym polega jego praca?

Kim jest audytor wewnętrzny?

Audytor wewnętrzny to specjalista przeprowadzający firmowe audyty, czyli rewizje różnych obszarów działalności zgodnie z określonymi normami lub przepisami prawnymi. Audytor pracuje w dziale audytorskim danej firmy, w wybranych projektach lub w przedsiębiorstwie oferującym usługi przeprowadzania audytów.

Jakie są obowiązki audytorów wewnętrznych?

Zawód ten związany z jest z kontrolowaniem procesów zachodzących w firmie, ponieważ wynik audytu pomaga ustalić, w jaki sposób lepiej zarządzać procesami w firmie, a także – jak polepszyć zarządzanie zasobami. Audytor wewnętrzny musi być osobą, która kompleksowo rozumie charakter danego przedsiębiorstwa i rolę jego głównych współpartnerów. Audytor wewnętrzny angażuje się również w pojedyncze, jednorazowe audyty. Oczywiście musi sporządzać odpowiednie raporty, stanowiące dowód jego rzetelnej pracy. Na podstawie swoich analiz uczestniczy także w ulepszaniu dotychczasowych systemów kontroli.

Audytor wewnętrzny – wymagania w zawodzie

Do wykonywania pracy audytora wewnętrznego nie wymaga się ściśle określonego wykształcenia, ponieważ najważniejsza jest wiedza i praktyka kandydata w dziedzinie audytu. W pracy na pewno jednak przyda się wiedza, którą zdobywa się w trakcie studiów ekonomicznych czy finansowych. Istnieje również możliwość zapisania się na studia dyplomowe z dziedziny przeprowadzania audytu.

Szkolenia audytora a zdobywanie uprawnień

Faktem jest jednak, że najbardziej opłacalną opcją jest ukończenie odpowiedniego szkolenia dla audytorów wewnętrznych. Podczas jego trwania zdobywa się podstawy w formie wiedzy teoretycznej, a potem doskonali swoje umiejętności w czasie praktyki. Audytor powinien ciągle podnosić swoje umiejętności, dlatego jednorazowy udział w szkoleniu nie jest wystarczający. Najlepiej jest sukcesywnie rozszerzać swoje kompetencje. Zdobywanie nowych uprawnień otwiera również więcej zawodowych perspektyw. Ponadto, audytor wewnętrzny powinien być skrupulatny i dotrzymywać terminów, a także być gotowym na częste podróże służbowe.

Gdzie miejsce zatrudnienia mogą znaleźć audytorzy?

Specjalistów z dziedziny audytów wewnętrznych potrzebują firmy i przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe, usługowe, a także oferujące usługi z dziedziny outsourcingu. Taka osoba znajduje też zatrudnienie w bankach i instytucjach publicznych.

Najpopularniejsze

Baza Esqula

Zostań klientem Esqula i korzystaj z benefitów

Dowiedz się więcej

Szkolenia EcoMS

Szeroka baza szkoleń otwartych i dedykowanych dla firm

Zobacz ofertę szkoleń