Energia – jej efektywne wykorzystanie ma podstawowe znaczenie dla rachunku kosztów organizacji, jak i dla środowiska naturalnego.
Norma ISO 50001:2018 dostarcza pomoc w systemowym podejściu do tego, jak planować i realizować poprawę wyniku energetycznego. System zarządzania energią, który działa w oparciu o wypróbowane rozwiązania znane z innych standardów ISO.
Dlatego też jednym z elementów sprawdzenia poprawności działania systemu zarządzania są audyty wewnętrzne. Audytorami zostają osoby, które często na co dzień nie zajmują się kwestiami związanymi z technicznymi aspektami zarządzania energią, często nie posiadają wykształcenia technicznego, nie znają zagadnień prawnych związanych z wykorzystaniem energii. Czy to oznacza, że nie mogą być dobrymi audytorami systemu zarządzania energią?
W trakcie szkolenia przedstawimy wymagania standardu ISO 50001, który będzie stanowił kryterium audytów, jak również omówimy podstawowe wymagania prawne związane z wykorzystaniem energii – istotne z punktu widzenia zadania audytorskiego. Omówimy specyfikę systemu energetycznego i kwestie wpływające na efektywność ich działania. Następnie przedstawimy, i co najważniejsze przećwiczymy kolejne etapy procesu audytowania: przygotowanie do audytu i jego przeprowadzenie, jak również udokumentowanie wniosków z audytu w postaci raportu z audytu i opisu niezgodności.
Korzyści wynikające ze szkolenia:
- Przygotowanie do efektywnego realizowania audytów systemu zarządzania energią,
- Omówienie funkcji i zadań audytora w kontekście wymagań normy ISO 50001:2018,
- Przypomnienie wymagań standardu ISO 50001:2018, istotnych dla procesu audytowania,
- Zdobycie umiejętności prawidłowego raportowania.
- Wymagania Systemu zarządzania energią ISO 50001:2018 (SZE)– z punktu widzenia audytora wewnętrznego.
- Audyt wewnętrzny systemu zarządzania energią – specyfika audytów:
- Możliwości integracji z innymi systemami ISO,
- Kontekst funkcjonowania SZE,
- Odpowiedzialności w SZE – sposoby audytowania.
- Wymagania dotyczące audytowania zgodnie z normą ISO 19011:2018.
- Planowanie i przygotowanie do audytu – efektywne wykorzystanie list kontrolnych.
- Audyt systemu zarządzania energią – specyfika audytów.
- Na jakie zagadnienia związane z poprawą efektywności energetycznej powinien zwrócić uwagę audytor wewnętrzny?
- Jakich dowodów powinien oczekiwać audytor dla potwierdzenia, że system zarządzania energią został prawidłowo zaplanowany (m.in. Przegląd energetyczny, wyznaczanie energii bazowej, wskaźniki wyniku energetycznego – weryfikacja pod względem formalnym i merytorycznym, uwzględnienie obszarów znaczącego wykorzystania energii (ZWE) w systemie energetycznym)?
- Jak tworzyć zespół skutecznych audytorów SZE:
- Jak planować audyty z uwzględnieniem innych systemów już funkcjonujących w firmie.
- Dokumentowanie wniosków audytowych.
- Przykłady niezgodności.
- Egzamin – pozytywny wynik upoważni nas do wystawienia Certyfikatu audytora wewnętrznego systemu zarządzania energia zgodnego z ISO 50001:2018.