System BDO, który funkcjonuje od kilku lat, stał się kluczowym narzędziem w zakresie ewidencji odpadów oraz składania sprawozdań związanych z gospodarką odpadami. Choć system jest już dobrze znany w środowisku profesjonalnym, osoby początkujące mogą napotkać trudności w pełnym zrozumieniu i efektywnym wykorzystaniu jego funkcji.
W ramach szkolenia „BDO – kompleksowe wprowadzenie do elektronicznego systemu dla początkujących” uczestnicy zostaną zapoznani z kluczowymi elementami i procedurami związanymi z obsługą systemu BDO. Szkolenie zostało zaplanowane tak, aby uczestnicy mogli zdobyć praktyczne umiejętności i wiedzę niezbędną do skutecznego zarządzania ewidencją odpadów za pomocą systemu BDO.
- Rejestracja i opłaty
-
- Wpis do rejestru w systemie BDO: procedura na wniosek lub z urzędu
- Opłaty związane z rejestracją: opłata rejestrowa i roczna
- Zasady prowadzenia ewidencji odpadów
-
- Podstawy prawne ewidencji odpadów
- Ewidencja odpadów w przypadku awarii systemu BDO
- Obsługa systemu BDO
-
- Rejestracja i logowanie do konta BDO krok po kroku
- Uprawnienia użytkownika głównego i użytkownika podrzędnego
- Dokumentacja i procedury
-
- Procedura wystawiania Karty Przekazania Odpadów (KPO)
- Rodzaje statusów KPO
- Ewidencja odpadów wytwarzanych w ramach usług
- Prowadzenie Karty Ewidencji Odpadów (KEO)
- Ewidencja odpadów przekazywanych osobom fizycznym i poza RP
- Wnioski i sprawozdawczość
-
- Wnioski w systemie BDO
- Sprawozdawczość w systemie BDO
- Przepisy i sankcje
-
- Sankcje karne za nieprzestrzeganie obowiązków ustawowych
Szkolenie jest dedykowane osobom, które dopiero rozpoczynają pracę z systemem BDO. Uczestnicy nauczą się, jak poprawnie przeprowadzić rejestrację w systemie, jak prowadzić ewidencję odpadów oraz jak składać sprawozdania w formie elektronicznej. Dodatkowo, szkolenie dostarczy wiedzy na temat podstaw prawnych regulujących obowiązki w systemie BDO, w tym źródeł przepisów i wymogów. Udział w szkoleniu pozwoli uniknąć typowych błędów oraz zaoszczędzić czas, który w przeciwnym razie trzeba by poświęcić na samodzielne opanowanie funkcji systemu.

Anna Pięta
Specjalista ds. prawnych
Absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, studiów podyplomowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w środowisku pracy.
Odpowiedzialna za analizę i interpretację wymagań prawnych z zakresu ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Specjalizuje się w przygotowaniu dokumentacji oraz sprawozdawczości środowiskowej oraz bierze udział w projektach wewnętrznych związanych z rozwojem i utrzymaniem serwisu prawnego. Ponadto posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń prawnych z zakresu ochrony środowiska, w tym również dla audytorów międzynarodowych jednostek certyfikacyjnych, audytowaniu z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania chemikaliami oraz outsourcingu środowiskowym. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Zarządzenie energią na Politechnice Krakowskiej oraz certyfikowany audytor wewnętrzny systemu zarządzania energią ISO 50001.
Sylwia Stankowska
Specjalistka ds. prawnych
Absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Posiada wieloletnie doświadczenie w audytowaniu zgodności z wymaganiami prawnymi z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania chemikaliami, a także outsourcingu środowiskowego. W EcoMS Consulting doradza jak interpretować i wdrażać wymagania prawne w zakresie ochrony środowiska, ponadto specjalizuje się w przygotowaniu sprawozdawczości oraz dokumentacji środowiskowej. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001/ISO 45001.