Standardy ESRS (European Sustainability Reporting Standards) powstały w odpowiedzi na rosnącą potrzebę zharmonizowanego podejścia do raportowania zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, w ramach Dyrektywy o Sprawozdawczości w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD). Ich celem jest ułatwienie przedsiębiorstwom ujawniania informacji dotyczących wpływu ich działalności na różne aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze, w tym bioróżnorodność i ekosystemy (ESRS4). Właśnie ten aspekt może sprawić wielu organizacjom problemy podczas raportowania, szczególnie kiedy wcześniej nie zbierały i analizowały tego typu danych.
W trakcie szkolenia uczestnicy poznają główne cele i wymagania wynikające ze standardu ESRS E4, które koncentrują się na raportowaniu wpływu działalności firm na bioróżnorodność. Dodatkowo, uczestnicy dowiedzą się, jak integrować kwestie bioróżnorodności w strategii firmy, co przynosi korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla samego biznesu. W części praktycznej przedstawione zostaną studia przypadków firm, które skutecznie wdrażają standardy ESRS E4, co dostarczy konkretnych przykładów dobrych praktyk oraz inspiracji do działania.
Część 1: Wprowadzenie do bioróżnorodności w ESRS E4
- Znaczenie bioróżnorodności i ekosystemów dla zrównoważonego rozwoju
- Cele i wymagania wynikające ze standardu ESRS E4
- Określenie wpływu działalności firmy na bioróżnorodność i ekosystemy
Część 2: Analiza danych i wskaźników do raportowanie bioróżnorodności
- Kluczowe obszary raportowania wynikające z bioróżnorodności
- Zarządzanie ryzykiem związanym z bioróżnorodnością
- Identyfikacja istotnych danych do raportowania
- Przykłady wskaźników wymaganych przez ESRS E4
- Metody gromadzenia i analizy danych
Część 3: Zarządzanie i strategia
- Integracja bioróżnorodności w strategii firmy
- Odpowiedzialność zarządu za kwestie bioróżnorodności
- Angażowanie interesariuszy
- Korzyści biznesowe wynikające z ochrony bioróżnorodności
- Wyzwania w implementacji ESRS E4
- Case studies i podsumowanie
- Dobre praktyki firm wdrażających standard
- Przykłady firm skutecznie raportujących wg ESRS E4
- Omówienie kluczowych działań, korzyści i wniosków
Szkolenie kierowane jest do osób odpowiedzialnych za zagadnienia ochrony środowiska oraz komunikacji i marketingu w firmach.
Zofia Nocoń
Magister zarządzania środowiskiem przyrodniczym oraz absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Menedżer Zrównoważonego Rozwoju. Certyfikowana audytorka systemów ISO 14001 o doświadczeniu w koordynowaniu projektów ekologicznych oraz konsultingu środowiskowym. Autorka publikacji naukowych z zakresu ekologii i tworzenia zielonych miast. Obecnie zatrudniona jako specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju, gdzie zajmuje się między innymi analizą regulacji oraz opracowywaniem strategii mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Jako trenerce zależy jej przede wszystkim na wsparciu firm w minimalizacji ich wpływu na środowisko naturalne poprzez wdrażanie rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju.