Ochrona środowiska
Nowość: Specjalista ds. Ochrony środowiska (III poziom)
Dwa pierwsze etapy szkolenia dla specjalistów ochrony środowiska cieszyły się entuzjastycznym przyjęciem i odnotowały sukces absolwentów, którzy z pasją angażowali się w poszerzanie swojej wiedzy. Zainspirowani tymi osiągnięciami, pragniemy kontynuować nasz cykl poprzez trzeci etap szkolenia.
Etap III specjalisty stanowi naturalne rozwinięcie wcześniejszych kursów, oferując absolwentom możliwość pogłębienia i poszerzenia ich umiejętności. Naszym celem jest zapewnienie kolejnego poziomu zaawansowania, umożliwiającego specjalistom ochrony środowiska wszechstronny rozwój w tej dynamicznej dziedzinie.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników oraz reagując na zmieniające się przepisy, zaplanowaliśmy wydarzenie składające się z dwóch dni warsztatowo-szkoleniowych o wzbogaconej tematyce z zakresu Ochrony Środowiska.
Podczas szkolenia uwzględnimy tematy, takie jak:
- Sprawozdawczość środowiskowa – informacje przydatne przy tworzeniu sprawozdań oraz pomocne przy zbieraniu danych lub weryfikacji dokumentacji przygotowanej przez firmy zewnętrzne
- Zrównoważony rozwój i ESG
- Wybrane projektowane zmiany w przepisach środowiskowych
- Panel Dyskusyjny, który pozwoli na wymianę doświadczeń oraz omówienie trudności, z jakimi spotkali się Państwo w ostatnim czasie.
* Trzeci poziom szkolenia Specjalistów ds. Ochrony Środowiska dedykowany jest osobom, które wzięły udział co najmniej w pierwszym etapie szkolenia oraz uzyskały Certyfikat Specjalisty ds. Ochrony Środowiska, wydany przez EcoMS Consulting.
Dzień 1: Sprawozdawczość w zakresie ochrony środowiska
Moduł 1:
KOBiZE
- podmioty zobowiązane do przedkładania raportu,
- rodzaje działalności podlegające raportowaniu,
- termin przedkładania raportu,
- powiązanie raportu KOBiZE z wykazem opłatowym,
- konsekwencje braku złożenia raportu
Opłaty za korzystanie ze środowiska
- podmioty zobowiązane do uiszczania opłat,
- rodzaje działalności podlegające opłatom i sprawozdawczości,
- wzory wykazów za korzystanie ze środowiska,
- jednostkowe stawki opłat,
- zwolnienia z obowiązku przesyłania wykazów oraz uiszczania opłat,
- wnoszenie opłaty podwyższonej z tytułu braku decyzji,
- organy właściwe do przyjęcia sprawozdań i opłat,
- konsekwencje braku złożenia sprawozdania oraz uiszczenia opłat,
- sankcje
Moduł 2:
KOBiZE
- zasady dostępu do KOBiZE,
- sposoby pozyskiwania danych do raportu,
- tworzenie struktury technologicznej,
- wskaźniki KOBiZE,
- przykłady rozliczania emisji zorganizowanej oraz niezorganizowanej,
- przykłady rozliczania emisji z eksploatacji urządzeń (pojazdów, klimatyzacji)
Opłaty za korzystanie ze środowiska
- systemy do naliczenia opłat za korzystanie ze środowiska,
- inwentaryzacja źródeł emisji,
- sposoby pozyskiwania danych do raportu,
- przykłady rozliczania emisji zorganizowanej oraz niezorganizowanej,
- przykłady rozliczania emisji z eksploatacji urządzeń (pojazdów, klimatyzacji),
- najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu sprawozdań
Moduł 3:
Zbiorcze zestawienie danych o odpadach w BDO – wytwórcy odpadów
- dostęp do BDO,
- wpis do rejestru BDO wynikający z ustawy o odpadach,
- podmioty zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów,
- podmioty zobowiązane do przedkładania zbiorczego zestawienia o odpadach,
- zwolnienia z obowiązku sprawozdawczości,
- terminy ustawowe i organy właściwe do przyjęcia sprawozdań,
- sankcje,
- warsztaty praktyczne z zakresu sporządzania sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami
Dzień 2: Zrównoważony rozwój i ESG, Panel dyskusyjny
Moduł 1: Wprowadzenie do zrównoważonego rozwoju i ESG
- Zrozumienie terminu ESG i jego znaczenia dla biznesu.
- Prezentacja i dyskusja na temat znaczenia i definiowania ESG w kontekście zrównoważonego rozwoju
- Nowa „rzeczywistość” biznesu w kontekście uregulowań UE w odniesieniu ESG
Moduł 2: Aspekt Środowiskowy w ESG
- Zrozumienie, jak działania firmy wpływają na środowisko i jak można zminimalizować negatywny wpływ. Przegląd kluczowych zagadnień środowiskowych, takich jak zmiana klimatu.
- Wskazanie dobrych praktyk w obszarze „E”
Moduł 3: Wybrane projektowane zmiany w przepisach środowiskowych
Moduł 4: Panel dyskusyjny
W ramach panelu dyskusyjnego przewidziano udzielenie odpowiedzi na wcześniej zgłoszone pytania oraz podsumowanie dotychczas zrealizowanego materiału w formie dyskusji.
Trzeci poziom szkolenia Specjalistów ds. Ochrony Środowiska dedykowany jest osobom, które wzięły udział co najmniej w pierwszym etapie szkolenia oraz uzyskały Certyfikat Specjalisty ds. Ochrony Środowiska, wydany przez EcoMS Consulting w latach 2019–2023.
Anna Pięta
Specjalista ds. prawnych
Absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, studiów podyplomowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w środowisku pracy.
Odpowiedzialna za analizę i interpretację wymagań prawnych z zakresu ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Specjalizuje się w przygotowaniu dokumentacji oraz sprawozdawczości środowiskowej oraz bierze udział w projektach wewnętrznych związanych z rozwojem i utrzymaniem serwisu prawnego. Ponadto posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń prawnych z zakresu ochrony środowiska, w tym również dla audytorów międzynarodowych jednostek certyfikacyjnych, audytowaniu z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania chemikaliami oraz outsourcingu środowiskowym. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Zarządzenie energią na Politechnice Krakowskiej oraz certyfikowany audytor wewnętrzny systemu zarządzania energią ISO 50001.
Sylwia Stankowska
Specjalistka ds. prawnych
Absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Posiada wieloletnie doświadczenie w audytowaniu zgodności z wymaganiami prawnymi z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania chemikaliami, a także outsourcingu środowiskowego. W EcoMS Consulting doradza jak interpretować i wdrażać wymagania prawne w zakresie ochrony środowiska, ponadto specjalizuje się w przygotowaniu sprawozdawczości oraz dokumentacji środowiskowej. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001/ISO 45001.
Magdalena Masternak
Specjalistka ds. prawnych
Absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada wieloletnie doświadczenie w konsultowaniu, audytowaniu oraz weryfikacji wymagań prawnych dla przedsiębiorstw.
W EcoMS Consulting odpowiedzialna za nadzór nad bazą Esqula, analizę i interpretację wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska i zarządzania chemikaliami w przedsiębiorstwie. Na swoim koncie ma realizację wielu szkoleń prawnych zarówno z zakresu środowiska jak i obowiązków przedsiębiorców w odniesieniu do chemikaliów. Certyfikowana audytorka wewnętrzna systemów ISO 14001 oraz OHSAS 18001.
Joanna Greinert
Specjalistka ds. Systemów Zarządzania i zrównoważonego rozwoju
Specjalistka ds. systemów zarządzania i zrównoważonego rozwoju Magister Zarządzania, specjalności: menedżer bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu coachingu i mentoringu.
Dyplomowana trenerka biznesu z doświadczeniem w projektowaniu i prowadzeniu szkoleń oraz świadczeniu usług doradczych. W EcoMS Consulting angażuje się w projekty związane z zrównoważonym rozwojem i ESG (Environmental, Social, Governance). Prowadzi szkolenia podnoszące świadomość w zakresie odpowiedzialnego zarządzania oraz wspiera organizacje we wdrażaniu procesów związanych z raportowaniem zrównoważonego rozwoju.
Pracuje także jako wykładowca podyplomowych studiów dla menedżerów z zakresu zrównoważonego rozwoju i ESG. Jako członkini Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju na WSB Merito, aktywnie promuje zasady zrównoważonego rozwoju w edukacji i biznesie. Certyfikowana audytorka wiodąca systemów zarządzania ISO 9001, ISO 14001 i ISO 45001, specjalizuje się w audytowaniu oraz doskonaleniu systemów zarządzania. Wspiera organizacje w ocenie i poprawie klimatu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Obecnie, w ramach Działu Rozwoju, kreuje nowe usługi oraz doskonali istniejące rozwiązania.
Terminy szkolenia
Mogą Cię również zainteresować
Masz pytania dotyczące szkolenia?
Koordynator projektów szkoleniowych