Opakowania odgrywają kluczową rolę w obecnym świecie, w tym chroniąc produkty i ułatwiając ich transport do konsumentów. Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi nakłada szereg obowiązków na podmioty, które wprowadzają na rynek krajowy zarówno puste opakowania jak i produkty w opakowaniach. W trakcie szkolenia zostaną omówione wymagania m.in. w zakresie konieczności zapewnienia wymaganych poziomów recyklingu, naliczenia opłaty produktowej czy prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych.
Ponadto 24 maja 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw, która stanowi transpozycję do przepisów prawa polskiego zapisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/907 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzywa sztucznego na środowisko tzw. dyrektywy SUP. Większość nowych obowiązków skierowanych dla branży gastronomicznej oraz jednostek handlowych obowiązuje od 2024 r. Nowelizacja nakłada również nowe obowiązki dla podmiotów wprowadzających na rynku krajowym m.in. takie produkty jak paczki i owijki zawierające żywność, pojemniki na napoje o pojemności do trzech litrów, chusteczki nawilżane czy artykuły higieniczne.
Rosnąca presja ekologiczna wymusza na Unii Europejskiej opracowywanie i wdrażanie nowych strategii mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu opakowań na środowisko. Obecnie trwają prace legislacyjne nad nowym rozporządzeniem unijnym PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation). Przepisy mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia opakowań i promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym dla opakowań.
Gospodarka opakowaniami
Podstawowe pojęcia związane z wprowadzaniem opakowań oraz produktów w opakowaniach na rynek
Wpis do rejestru BDO
Obowiązki podmiotów wprowadzających opakowania oraz wprowadzających produkty w opakowaniach
Wymagania jakie powinny spełniać opakowania oraz oznakowanie opakowań
Zasady współpracy z organizacją odzysku, samodzielna realizacja obowiązków ustawowych
Opłata produktowa
Ewidencja opakowań i sprawozdawczość w BDO
Publiczne kampanie edukacyjne
Wymagania dla opakowań środków niebezpiecznych i opakowań wielomateriałowych
Butelki na napoje z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów
Sankcje
Opłata recyklingowa – torby na zakupy z tworzywa sztucznego
Wpis do rejestru BDO
Uiszczanie opłaty recyklingowej do UM
Ewidencja i sprawozdawczość w BDO
Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych
Założenia dyrektywy SUP
Wpis do rejestru BDO
Produkty objęte ustawą
Pobranie opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych
Ewidencja nabytych i wydanych użytkownikom końcowym produktów jednorazowego użytku
Oznakowanie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych
Zakazy wprowadzania do obrotu niektórych produktów z tworzyw sztucznych
Ewidencja produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wprowadzanych do obrotu
Sprawozdawczość
Finansowanie publicznych kampanii edukacyjnych
Rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP)
Sankcje
Założenia projektowanego rozporządzenia PPWR
Cel projektowanych przepisów
Nowe definicje
Ekoprojektowanie
Obowiązki dla producentów opakowań oraz podmiotów gospodarujących opakowaniami
Harmonogram wdrażania przepisów
Szkolenie kierowane jest do osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie wymagań stawianych podmiotom wprowadzającym do obrotu opakowania, produkty w opakowaniach oraz produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Szkolenie kierowane jest do specjalistów z zakresu ochrony środowiska oraz osób zainteresowanych najnowszymi nowelizacjami przepisów z tej dziedziny prawa.
Anna Pięta
Specjalista ds. prawnych
Absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, studiów podyplomowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w środowisku pracy.
Odpowiedzialna za analizę i interpretację wymagań prawnych z zakresu ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Specjalizuje się w przygotowaniu dokumentacji oraz sprawozdawczości środowiskowej oraz bierze udział w projektach wewnętrznych związanych z rozwojem i utrzymaniem serwisu prawnego. Ponadto posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń prawnych z zakresu ochrony środowiska, w tym również dla audytorów międzynarodowych jednostek certyfikacyjnych, audytowaniu z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania chemikaliami oraz outsourcingu środowiskowym. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Zarządzenie energią na Politechnice Krakowskiej oraz certyfikowany audytor wewnętrzny systemu zarządzania energią ISO 50001.