Obowiązki wynikające z przepisów i zasad BHP muszą być wypełniane przez wszystkich pracowników, niezależnie od branży i zajmowanego stanowiska. Szczególna odpowiedzialność spoczywa jednak na osobach kierujących pracownikami. To kadra kierownicza odpowiada za organizację pracy swoich podwładnych oraz stanowiska ich pracy. Aby wykonywać swoje obowiązki skutecznie i zgodnie z przepisami potrzebna jest im odpowiednia wiedza z zakresu BHP, niezbędna do zarządzania wszystkimi procesami pracy. Obowiązki ze sfery BHP ciążące na osobach kierujących pracownikami mogą być od nich wymagane bez względu na fakt, czy zostały one sprecyzowane w zakresach obowiązków takich pracowników, czy nie. Ich wykonywanie ciąży na tych osobach z mocy prawa, gdyż wynikają one wprost z art. 212 Kodeksu pracy.
- Osoba kierująca pracownikami:
- Kto jest osobą kierującą pracownikami?
- Obowiązki osoby kierującej pracownikami.
- Wymagania prawne dla osób kierujących pracownikami:
- Jakie wymagania powinien znać kierownik?
- Źródła wymagań prawnych,
- Aktualne przepisy,
- Problemy związane z interpretacją niektórych przepisów.
- Znaczenie bezpieczeństwa pracy w pracy kierownika.
- Państwowy nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp.
- Odpowiedzialności prawne za poziom bezpieczeństwa dotyczące osób kierujących pracą ludzi.
- Konsekwencje prawne za nieprzestrzeganie wymagań w zakresie bezpieczeństwa pracy.
- Wypadki w pracy:
- Kwalifikacja zdarzenia jako wypadek,
- Przyczyny i wpływanie,
- Analiza postępowania powypadkowego,
- Analiza przyczyn powstania wypadku na przykładzie,
- Analiza kosztów wypadków.
- Poprawa bezpieczeństwa:
- Zasady planowania i realizowania bezpiecznych warunków pracy w aspekcie systemowego podejścia do zarządzania bhp.

Grzegorz Brylonek
Dyrektor ds. Zarządzania Operacyjnego
W EcoMS od ponad 16 lat. Odpowiedzialny za strategiczne i operacyjne kierowanie zespołem, którego kluczowe obszary działalności obejmują: Zrównoważony rozwój i ESG (Environmental, Social, Governance) – nadzór nad wdrażaniem projektów wspierających zrównoważony rozwój, a także zarządzanie ich realizacją w ramach firmy.
Odpowiedzialny również za organizację szkoleń i projektów szkoleniowych – planowanie, koordynacja oraz nadzór nad programami szkoleniowymi, mającymi na celu rozwój kompetencji pracowników, w tym projektem Szkoła Managera EHS, który przygotowuje przyszłych liderów w zakresie zarządzania środowiskiem, ESG, zdrowiem i bezpieczeństwem; Doradztwo energetyczne – zarządzanie zespołem doradczym, który wspiera firmy w opracowywaniu wymaganych dokumentacji: instrukcji eksploatacji, instrukcji współpracy ruchowe czy instrukcji organizacji bezpiecznej pracy; organizację biura – zapewnienie sprawnej pracy biura poprzez zarządzanie administracją i tworzenie środowiska pracy sprzyjającego efektywności oraz kulturze organizacyjnej; wewnętrzne projekty rozwojowe – prowadzenie projektów wewnętrznych ukierunkowanych na rozwój zespołu oraz wspieranie wzrostu i efektywności organizacji poprzez budowanie zaangażowania, wspieranie innowacyjności i doskonalenie procesów. Pasjonat biegów długodystansowych i żeglarstwa.