Przejdź do treści

Przewóz Drogowy Towarów Niebezpiecznych – czyli podstawy umowy ADR

Opis

Czy zdarzyło się Państwu zostać zaskoczonym podczas audytu pytaniem o uczestnictwo Państwa organizacji w przewozie drogowym towarów niebezpiecznych? Czy zdarzyło się Państwu zadać sobie pytanie o to czy będąc użytkownikiem chemikaliów mają Państwo jakieś dodatkowe obowiązki związane z operacjami transportowymi, poza znanymi wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska? Czy chcieliby Państwo zidentyfikować rolę swojej organizacji i podstawowe wymagania związane z transportem towarów niebezpiecznych do których spełnienia jesteście Państwo zobowiązani, bez wgłębiania się w otchłanie tajemnej wiedzy specjalistycznej?

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z podstawowymi informacjami w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych – ADR. Szkolenie nie stanowi realizacji obowiązków wynikających z 1.3; 1.10; 1.8.3.7; 8.2 ADR.

Program

    1. Wstęp do Umowy ADR – międzynarodowe regulacje prawne w dziedzinie transportu towarów niebezpiecznych (ADR, RID, IMDG, ICAO, ADN). Cel i znaczenie przepisów, budowa Umowy ADR. Podstawowe pojęcia ADR.
    2. Zadania uczestników przewozu towarów niebezpiecznych.
    3. Zadania doradcy ds. przewozu towarów niebezpiecznych (DGSA).
    4. Klasyfikacja towarów niebezpiecznych – właściwości towarów i ich zagrożenia. Odpady niebezpieczne a Umowa ADR.
    5. Jak korzystać z wykazu towarów niebezpiecznych – omówienie tabeli A działu 3.2 ADR
    6. Najważniejsze wyłączenia przepisów ADR.
    7. Jednostki transportowe.
    8. Wymagania w zakresie konstrukcji i eksploatacji opakowań przeznaczonych do przewozu towarów niebezpiecznych. Oznaczenie sztuk przesyłki, nalepki na sztukach przesyłki.
    9. Warunki przewozu (załadunek, rozładunek, mocowanie ładunku, ograniczenia przejazdu przez tunele, manipulowanie ładunkiem, ładowanie i pakowanie razem. Zasady oznakowania pojazdów (przy przewozie sztuk przesyłki i w cysternach).
    10. Przepisy działu 1.10 ADR ochrona towarów niebezpiecznych i przewóz towarów dużego ryzyka (TDR).
    11. Dokumenty wymagane podczas przewozu towarów niebezpiecznych.
    12. Wyposażenie jednostki transportowej podczas przewozu towarów niebezpiecznych.
    13. Obowiązki szkoleniowe.
    14. Sankcje karne za nieprzestrzeganie przepisów z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych.

Zaufali nam