Szkolenie Specjalisty ds. Ochrony Środowiska organizowane przez EcoMS Consulting funkcjonuje z sukcesem od kilku lat. Rekomendacje oraz pozytywne opinie uczestników pokazują, że szkolenie cieszy się dużym uznaniem oraz jest wydarzeniem, które doceniają uczestnicy zarówno za wartość merytoryczną, jak i całokształt wydarzenia. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych uczestników oraz zmieniającym się przepisom, zaplanowaliśmy wydarzenie, składające się z 3 dni szkoleniowych o wzbogaconej tematyce z zakresu OŚ.
Proponujemy Państwu udział w Spotkaniu Specjalistów Ochrony Środowiska (II poziom), który pozwoli na interakcję z trenerami i specjalistami z tej samej branży, stwarzając okazję do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz wzajemnego wsparcia w sferze zawodowej.
Podczas szkolenia omówimy tematy, takie jak:
- Zrównoważony rozwój i ESG
- Procedura pozyskiwania pozwoleń środowiskowych – podstawy postępowania administracyjnego dla nie-prawników
- Kontrole WIOŚ w przedsiębiorstwie
- Ostatnie zmiany w zakresie ochrony środowiska
Całe wydarzenie będzie wzbogacone o dodatkowe atrakcje.
Dzień 1: Ostatnie zmiany w przepisach z zakresu ochrony środowiska
- Wymagania prawne dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych dla użytkowników urządzeń. Nowe restrykcje od 2024 roku wedle rozporządzenia (UE) nr 2024/573
- Nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów
- Zmiany w zakresie selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
- Zmiany zakresie BDO (przesunięcie utworzenia modułu potwierdzeń, zwiększenie opłaty rejestrowej i rocznej)
- Zmiany w systemie kaucyjnym.
- Obowiązki wynikające z nowego Rozporządzenia UE 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii
- Nowe konkluzje BAT dla kuźni i odlewni.
- Nowelizacja rozporządzenia CLP.
Dzień 2: Podstawy KPA dla specjalistów ds. ochrony środowiska oraz kontrole w ochronie środowiska
- Procedura pozyskiwania pozwoleń środowiskowych – podstawy postępowania administracyjnego dla nie-prawników
- przedstawienie przebiegu procedury administracyjnej wraz z omówieniem najważniejszych instytucji – od wniosku od decyzji
- postępowanie odwoławcze, czyli co robić gdy decyzja nam nie odpowiada
- dalsze losy decyzji czyli co może się wydarzyć po jej wydaniu
- ponaglenie jako reakcja na przedłużające się postępowanie
- administracyjne kary pieniężne w ochronie środowiska
- Kontrole w ochronie środowiska
- podstawy prawne kontroli prowadzonych przez WIOŚ
- rodzaje kontroli i ich wpływ na zakres praw i obowiązków kontrolowanego
- przebieg kontroli – od zawiadomienia po protokół kontroli
- działania pokontrolne, czyli co może WIOŚ w razie stwierdzenia nieprawidłowości
Dzień 3: Zrównoważony rozwój i ESG
- Wprowadzenie do zrównoważonego rozwoju i ESG
- zrozumienie terminu ESG i jego znaczenia dla biznesu
- prezentacja i dyskusja na temat znaczenia i definiowania ESG w kontekście zrównoważonego rozwoju
- nowa „rzeczywistość” biznesu w kontekście uregulowań UE w odniesieniu ESG
- Aspekt Środowiskowy w ESG
- zrozumienie, jak działania firmy wpływają na środowisko i jak można zminimalizować negatywny wpływ. Przegląd kluczowych zagadnień środowiskowych, takich jak zmiana klimatu
- wskazanie dobrych praktyk w obszarze „E”
* Drugi poziom szkolenia Specjalistów ds. Ochrony Środowiska dedykowany jest osobom, które wzięły udział w pierwszym etapie szkolenia oraz uzyskały Certyfikat Specjalisty ds. Ochrony Środowiska, wydany przez EcoMS Consulting.

Joanna Greinert
Specjalistka ds. Systemów Zarządzania i zrównoważonego rozwoju
Specjalistka ds. systemów zarządzania i zrównoważonego rozwoju Magister Zarządzania, specjalności: menedżer bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu coachingu i mentoringu.
Dyplomowana trenerka biznesu z doświadczeniem w projektowaniu i prowadzeniu szkoleń oraz świadczeniu usług doradczych. W EcoMS Consulting angażuje się w projekty związane z zrównoważonym rozwojem i ESG (Environmental, Social, Governance). Prowadzi szkolenia podnoszące świadomość w zakresie odpowiedzialnego zarządzania oraz wspiera organizacje we wdrażaniu procesów związanych z raportowaniem zrównoważonego rozwoju.
Pracuje także jako wykładowca podyplomowych studiów dla menedżerów z zakresu zrównoważonego rozwoju i ESG. Jako członkini Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju na WSB Merito, aktywnie promuje zasady zrównoważonego rozwoju w edukacji i biznesie. Certyfikowana audytorka wiodąca systemów zarządzania ISO 9001, ISO 14001 i ISO 45001, specjalizuje się w audytowaniu oraz doskonaleniu systemów zarządzania. Wspiera organizacje w ocenie i poprawie klimatu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Obecnie, w ramach Działu Rozwoju, kreuje nowe usługi oraz doskonali istniejące rozwiązania.
Marta Banasiak
Specjalistka ds. Ochrony Środowiska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach prawa ochrony środowiska, w tym odnoszących się do kontroli WIOŚ w przedsiębiorstwie oraz postępowań administracyjnych dot. kwestii środowiskowych.
Wieloletnia praktyka zawodowa związana z zagadnieniami prawa ochrony środowiska, w tym niemal dwuletnie doświadczenie w organie administracji rządowej, pozwalają jej spojrzeć na zagadnienia kontroli oraz postępowań administracyjnych z szerokiej perspektywy.
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2018 r. ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu.
Prywatnie – mama dorastającego Patryka i niespełniony żeglarz.
Magdalena Masternak
Specjalistka ds. prawnych
Absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada wieloletnie doświadczenie w konsultowaniu, audytowaniu oraz weryfikacji wymagań prawnych dla przedsiębiorstw.
W EcoMS Consulting odpowiedzialna za nadzór nad bazą Esqula, analizę i interpretację wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska i zarządzania chemikaliami w przedsiębiorstwie. Na swoim koncie ma realizację wielu szkoleń prawnych zarówno z zakresu środowiska jak i obowiązków przedsiębiorców w odniesieniu do chemikaliów. Certyfikowana audytorka wewnętrzna systemów ISO 14001 oraz OHSAS 18001.