Przejdź do treści

Wymagania prawne dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych dla użytkowników urządzeń. Nowe restrykcje od 2024 roku wedle rozporządzenia (UE) nr 2024/573

Opis

Fluorowane gazy cieplarniane, znane również jako f-gazy, są szeroko stosowane jako czynniki chłodnicze w urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pompach ciepła, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych (znajdujących się w pojazdach i innych środkach transportu).

Od 11 marca 2024 roku zaczęły obowiązywać bardziej restrykcyjne przepisy zawarte w nowym rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024 r., które modyfikuje dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchyla rozporządzenie (UE) nr 517/2014. Choć struktura nowego rozporządzenia jest zbliżona do wcześniejszych regulacji, wprowadza ono nowe zasady mające na celu ograniczenie produkcji, stosowania i zużycia tych gazów, szczególnie wodorofluorowęglowodorów (HFC). Nowe przepisy wpływają nie tylko na producentów i importerów tych substancji oraz urządzeń je zawierających, ale także w dużym stopniu na ich użytkowników oraz firmy zajmujące się serwisem i konserwacją urządzeń z f-gazami.

Obecnie czekamy na wdrożenie odpowiednich regulacji krajowych, które dostosują polskie prawo do nowych wymogów wynikających z rozporządzenia (UE) nr 2024/573. Rozporządzenie (UE) nr 2024/573 obowiązuje nas bezpośrednio, co oznacza, że jest wiążące od razu po wejściu w życie, niezależnie od wprowadzenia regulacji krajowych. Z tego powodu na szkoleniu omówione zostaną najważniejsze elementy tego rozporządzenia, aby umożliwić uczestnikom lepsze zrozumienie nowych obowiązków i wymagań. Pozwoli to na właściwe przygotowanie się do nadchodzących zmian w prawie krajowym i uniknięcie potencjalnych problemów związanych z ich nieprzestrzeganiem.

 

Podczas szkolenia omówione zostaną obowiązki operatorów urządzeń zawierających f-gazy, takie jak konieczność rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów oraz wymagania dotyczące częstotliwości przeprowadzania okresowych kontroli szczelności. Dodatkowe wymagania są skierowane m.in. dla podmiotów importujących fluorowane gazy cieplarniane.

Program

    1. Rozporządzenie 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych:
      • Definicje, w tym omówienie nowej definicji operatora,
      • Ograniczenia i zakazy we wprowadzaniu do obrotu urządzeń zawierających f-gazy,
      • Kontrola stosowania f-gazów,
      • Rejestr Kontyngentów na wprowadzanie do obrotu f-gazów.
    2. Różnice w zakresie stosowania f-gazów i substancji kontrolowanych.
    3. Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych – omówienie istotnych zmian dla branży stosującej f-gazy oraz urządzenia je zawierające:
      • Centralny Rejestr Operatorów,
      • Częstotliwość wykonywania okresowych kontroli szczelności,
      • Jak prawidłowo prowadzić dokumentację urządzeń?
      • Omówienie systemu certyfikacji przedsiębiorstw i personelu w odniesieniu do stosowania f-gazów,
      • Sprawozdawczość.
    4. Omówienie pozostałych obowiązków środowiskowych wynikających ze stosowania f-gazów – opłaty za emisję, ewidencja odpadów, odpowiedzialność operatorów oraz serwisów za właściwą gospodarkę odpadami.
    5. Podsumowanie obowiązków poszczególnych podmiotów biorących udział w procesie obrotu f-gazami:
      • Obowiązki producentów i importerów,
      • Obowiązki producentów i importerów urządzań zawierających f-gazy,
      • Obowiązki użytkowników,
      • Obowiązki użytkowników urządzań zawierających f-gazy.
    6. Obowiązki producentów, importerów i użytkowników pojazdów w których stosowane są f-gazy.
    7. Kontrole WIOŚ w zakresie fluorowanych gazów cieplarnianych.

Trener

Trener Sylwia Stankowska

Sylwia Stankowska

Specjalistka ds. prawnych

Absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
Posiada wieloletnie doświadczenie w audytowaniu zgodności z wymaganiami prawnymi z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania chemikaliami, a także outsourcingu środowiskowego. W EcoMS Consulting doradza jak interpretować i wdrażać wymagania prawne w zakresie ochrony środowiska, ponadto specjalizuje się w przygotowaniu sprawozdawczości oraz dokumentacji środowiskowej. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001/ISO 45001.

Dowiedz się więcej

Mogą Cię również zainteresować

Zobacz wszystkie
Ochrona środowiska

Specjalista ds. Ochrony środowiska (II poziom)

Ochrona środowiska

Emisje gazów i pyłów do powietrza

Ochrona środowiska

Opakowania oraz produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych – implementacja dyrektywy plastikowej (SUP), założenia systemu kaucyjnego

Ochrona środowiska

Specjalista ds. gospodarki chemikaliami – kompendium wiedzy i praktyczne warsztaty

Ochrona środowiska

BDO – kompleksowe wprowadzenie do elektronicznego systemu dla początkujących

Ochrona środowiska

Wymagania wynikające z nowego rozporządzenia unijnego w sprawie baterii i zużytych baterii

Ochrona środowiska

Specjalista ds. Ochrony Środowiska

Ochrona środowiska

Analiza śladu węglowego. Szkolenie wprowadzające

Ochrona środowiska

Wymagania prawne dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych dla użytkowników urządzeń. Nowe restrykcje od 2024 roku wedle rozporządzenia (UE) nr 2024/573

Ochrona środowiska

Wymagania prawne z zakresu ochrony środowiska. Kompendium wiedzy dla specjalisty ochrony środowiska

Ochrona środowiska

Specjalista ds. Gospodarki Odpadami

Ochrona środowiska

Specjalista ds. Prawa Żywnościowego

Zaufali nam