Fluorowane gazy cieplarniane, znane również jako f-gazy, są szeroko stosowane jako czynniki chłodnicze w urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pompach ciepła, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych (znajdujących się w pojazdach i innych środkach transportu).
Od 11 marca 2024 roku zaczęły obowiązywać bardziej restrykcyjne przepisy zawarte w nowym rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024 r., które modyfikuje dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchyla rozporządzenie (UE) nr 517/2014. Choć struktura nowego rozporządzenia jest zbliżona do wcześniejszych regulacji, wprowadza ono nowe zasady mające na celu ograniczenie produkcji, stosowania i zużycia tych gazów, szczególnie wodorofluorowęglowodorów (HFC). Nowe przepisy wpływają nie tylko na producentów i importerów tych substancji oraz urządzeń je zawierających, ale także w dużym stopniu na ich użytkowników oraz firmy zajmujące się serwisem i konserwacją urządzeń z f-gazami.
Obecnie czekamy na wdrożenie odpowiednich regulacji krajowych, które dostosują polskie prawo do nowych wymogów wynikających z rozporządzenia (UE) nr 2024/573. Rozporządzenie (UE) nr 2024/573 obowiązuje nas bezpośrednio, co oznacza, że jest wiążące od razu po wejściu w życie, niezależnie od wprowadzenia regulacji krajowych. Z tego powodu na szkoleniu omówione zostaną najważniejsze elementy tego rozporządzenia, aby umożliwić uczestnikom lepsze zrozumienie nowych obowiązków i wymagań. Pozwoli to na właściwe przygotowanie się do nadchodzących zmian w prawie krajowym i uniknięcie potencjalnych problemów związanych z ich nieprzestrzeganiem.
Podczas szkolenia omówione zostaną obowiązki operatorów urządzeń zawierających f-gazy, takie jak konieczność rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów oraz wymagania dotyczące częstotliwości przeprowadzania okresowych kontroli szczelności. Dodatkowe wymagania są skierowane m.in. dla podmiotów importujących fluorowane gazy cieplarniane.
- Rozporządzenie 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych:
- Definicje, w tym omówienie nowej definicji operatora,
- Ograniczenia i zakazy we wprowadzaniu do obrotu urządzeń zawierających f-gazy,
- Kontrola stosowania f-gazów,
- Rejestr Kontyngentów na wprowadzanie do obrotu f-gazów.
- Różnice w zakresie stosowania f-gazów i substancji kontrolowanych.
- Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych – omówienie istotnych zmian dla branży stosującej f-gazy oraz urządzenia je zawierające:
- Centralny Rejestr Operatorów,
- Częstotliwość wykonywania okresowych kontroli szczelności,
- Jak prawidłowo prowadzić dokumentację urządzeń?
- Omówienie systemu certyfikacji przedsiębiorstw i personelu w odniesieniu do stosowania f-gazów,
- Sprawozdawczość.
- Omówienie pozostałych obowiązków środowiskowych wynikających ze stosowania f-gazów – opłaty za emisję, ewidencja odpadów, odpowiedzialność operatorów oraz serwisów za właściwą gospodarkę odpadami.
- Podsumowanie obowiązków poszczególnych podmiotów biorących udział w procesie obrotu f-gazami:
- Obowiązki producentów i importerów,
- Obowiązki producentów i importerów urządzań zawierających f-gazy,
- Obowiązki użytkowników,
- Obowiązki użytkowników urządzań zawierających f-gazy.
- Obowiązki producentów, importerów i użytkowników pojazdów w których stosowane są f-gazy.
- Kontrole WIOŚ w zakresie fluorowanych gazów cieplarnianych.
Szkolenie jest przeznaczone dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę na temat wymagań stawianych przedsiębiorcom w zakresie zarządzania fluorowanymi gazami cieplarnianymi i urządzeniami je zawierającymi. Adresowane jest do specjalistów ds. ochrony środowiska, administratorów i użytkowników kont w Centralnym Rejestrze Operatorów oraz wszystkich zainteresowanych najnowszymi zmianami przepisów w tej dziedzinie prawa.
To szkolenie prawne ma na celu przekazanie wiedzy na temat wymagań związanych z zarządzaniem fluorowanymi gazami cieplarnianymi, urządzeniami je zawierającymi oraz obsługą Centralnego Rejestru Operatorów (CRO). Warto zaznaczyć, że udział w szkoleniu nie przyznaje żadnych uprawnień ani certyfikatów, lecz służy wyłącznie edukacji w zakresie aktualnych przepisów i procedur.