Celem szkolenia jest analiza wymagań określonych przez normę ISO 50001:2018 w odniesieniu do systemu zarządzania energią.
System zarządzania energią stanowi odpowiedź na współczesne wyzwania związane zarówno z poprawą efektywności energetycznej organizacji, jak i realizacją jej polityki klimatycznej. W ramach szkolenia dotyczącego wymagań normy ISO 50001 przedstawiamy model funkcjonowania tego systemu, podkreślając możliwości integracji z innymi normami ISO.
Duży nacisk kładziemy na szczegółowe omówienie wymagań dotyczących przeglądu energetycznego, określenia adekwatnej linii bazowej energetycznej oraz ustalania odpowiednich wskaźników wyniku energetycznego. W trakcie szkolenia prezentujemy wiele praktycznych przykładów, ukazując procesy w rzeczywistych sytuacjach.
W trakcie szkolenia prezentujemy praktyczne metody określania kontekstu działania organizacji, identyfikacji zainteresowanych stron oraz zrozumienia ich istotnych oczekiwań w kontekście systemu zarządzania energią. Analizujemy także najczęstsze ryzyka i szanse związane z wdrożeniem normy ISO 50001.
Analiza dotycząca ustalania celów energetycznych i programów stanowi również istotny punkt programu. Omawiamy zasady nadzoru operacyjnego nad procesami związanymi z zużyciem energii, mające na celu zapewnienie jak najbardziej efektywnego wykorzystywania różnych rodzajów energii. Wprowadzenie zmian w technologii, planowaniu produkcji czy inwestycjach może wpływać na efektywność energetyczną, a zatem procesy zarządzania zmianą muszą uwzględniać wymagania normy ISO 50001.
Pozostałe wymagania normy ISO 50001, związane z obszarami wsparcia i sprawdzania działania systemu zarządzania energią, są przedstawiane na podstawie konkretnych, praktycznych przykładów. Nieodłącznym elementem szkolenia są również ćwiczenia praktyczne, które umożliwiają uczestnikom zdobycie praktycznych umiejętności i lepsze zrozumienie zagadnień związanych z zarządzaniem energią.
- Cele funkcjonowania systemu zarządzania energią według ISO 50001:2018.
- Koncepcja podejścia systemowego zarządzania energią zastosowana w normie ISO 50001:
- Pojęcia i definicje stosowane w ISO 50001:2018.
- Kontekst organizacji:
- Co decyduje o kształcie systemu zarządzania energią i jego specyfice?
- Identyfikowanie wymagań stron zainteresowanych i ocena zgodności z nimi.
- Odpowiedzialności w systemie zarządzania energią:
- Rola w organizacji, obowiązki, obszary odpowiedzialności.
- Określenie ryzyka i szans w osiągnięciu zamierzonych efektów poprawy wyniku energetycznego i zarządzanie tym ryzykiem i szansami.
- Przegląd energetyczny – zasady realizacji, wnioski z niego wynikające i ich rola w systemie zarządzania energią.
- Zasady związane z komunikowaniem wskaźników wyniku energetycznego i podnoszeniem kompetencji.
- Nadzór operacyjny nad procesami i urządzeniami mającymi wpływ na zużycie energii.
- Zarządzanie zmianą – uwzględnienie wpływu na wynik energetyczny w procesie projektowania i zakupów.
- Ocena funkcjonowania systemu zarządzania energią.
- Przegląd zarządzania – omówienie danych wejściowych do przeglądu, dokumentowanie wyników.
- Dyskusja i wymiana doświadczeń.
Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób odpowiedzialnych za wdrażanie bądź nadzorowanie systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwie.
Anna Kominek
Dyrektor
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej wydziału Inżynierii Środowiska oraz studium Systemy Zarządzania na wydziale Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w przemyśle, jaki i w konsultingu realizowanym głównie dla dużych firm produkcyjnych.
Specjalizuje się w projektach związanych z systemami zarządzania środowiskowego i zarządzania energią.
Zrealizowała kilkadziesiąt projektów wdrożeniowych, audytów, szkoleń.