Na szkoleniu zostaną omówione wymania dotyczące m.in. obowiązku uzyskiwania decyzji administracyjnych z zakresu gospodarki odpadami, procedura produktu ubocznego oraz szczegółowe wymagania dla magazynowania odpadów.
Omówienie wymagań wynikających z ustawy o odpadach pozwoli przedsiębiorcom dostosować się do aktualnego stanu prawnego oraz przyjąć optymalny sposób realizacji ustawowych obowiązków właściwy dla profilu prowadzonej działalności gospodarczej.
W trakcie szkolenia zostaną również poruszone kwestie związane z koniecznością uzyskania wpisu w rejestrze podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami tj. BDO, prowadzeniem ewidencji odpadów czy sprawozdawczością „odpadową”.
Podstawowe pojęcia w gospodarce odpadami.
Podmioty w obrocie odpadami – posiadacz odpadów, wytwórca odpadów, sprzedawca odpadów, pośrednik w obrocie odpadami.
Utrata statusu odpadu – kryteria, procedura.
Produkt uboczny.
Klasyfikacja odpadów i procedura zmiany klasyfikacji.
Wymagania dotyczące magazynowania odpadów.
Pozwolenia i zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami.
Podmioty uprawnione do przyjęcia odpadów od wytwórcy odpadów.
Wizyjny system kontroli oraz zabezpieczenie roszczeń.
Ewidencja odpadów i sprawozdawczość w BDO.
Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami.
Szczególne kategorie odpadów – odpady komunalne, oleje odpadowe.
Zasady odpowiedzialności administracyjnej.
Warsztaty praktyczne.
Pytania i dyskusja.
Szkolenie kierowane jest do specjalistów z zakresu ochrony środowiska oraz osób zainteresowanych najnowszymi nowelizacjami przepisów z tej dziedziny prawa.
Anna Pięta
Specjalista ds. prawnych
Absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, studiów podyplomowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w środowisku pracy.
Odpowiedzialna za analizę i interpretację wymagań prawnych z zakresu ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Specjalizuje się w przygotowaniu dokumentacji oraz sprawozdawczości środowiskowej oraz bierze udział w projektach wewnętrznych związanych z rozwojem i utrzymaniem serwisu prawnego. Ponadto posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń prawnych z zakresu ochrony środowiska, w tym również dla audytorów międzynarodowych jednostek certyfikacyjnych, audytowaniu z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania chemikaliami oraz outsourcingu środowiskowym. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Zarządzenie energią na Politechnice Krakowskiej oraz certyfikowany audytor wewnętrzny systemu zarządzania energią ISO 50001.