Ile razy przed występem publicznym słyszeliśmy od bliskich nam osób krzepiące slogany: „po prostu bądź sobą. Nie oglądaj się na innych. Nie martw się, co sobie ludzie pomyślą”. Rzeczywistość jest brutalna.
Z biegiem lat dowiadujemy się, że ludzie nader często troszczą się o to jak postrzegają ich inni, co o nich myślą, jak ich oceniają. Niestety oceniani jesteśmy stale, a tym bardziej, jeśli wystawiamy się na tak zwany świecznik.
Każdy z nas od czasu do czasu zastanawia się, jakie wywarł wrażenie. Każdy z nas znalazł się w sytuacji, gdy zachowywał się tak, aby inni odebrali nas w pożądany sposób. Niestety niewiele jest sytuacji społecznych, w których człowiek może sobie pozwolić na całkowite lekceważenie cudzych opinii i odczuć. Z tego powodu warto nieustannie starać się poznawać swoje zachowania, wady i zalety, by lepiej rozumieć innych i doskonalić naszą komunikację, zwłaszcza niewerbalną.
Prezentacja publiczna bywa traumatycznym przeżyciem. Staramy się, jak najlepiej wypaść przed audytorium i okazuje się, że serce zaczyna mocniej bić, w ustach czujemy suszę, nogi, jak z waty, a w brzuchu mamy rewolucję. To trema! Ogromy stres! Co zrobić? Uciec? Nie! Dzięki ćwiczeniom i właściwemu podejściu można osiągnąć sukces. Jak powiedział Ralph Waldo Emerson, „Wszyscy wielcy mówcy byli najpierw złymi mówcami”.
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest nabycie umiejętności samodzielnego przeprowadzenia ćwiczeń usprawniających pracę mięśni żuchwy, języka, policzków i warg oraz nabycie umiejętności wykorzystywania przepony do prawidłowego i pełnego oddychania, a także do głośnego i poprawnego mówienia. Uczestnicy po szkoleniu będą potrafili poprawnie zinterpretować tekst oraz wymawiać go z prawidłową dykcją.
Szkolenie ma charakter warsztatów, na których stosowane są zasady poprawnego oddychania, poprawnej wymowy trudnych wyrazów oraz pracy z własnym ciałem. Zadania są tworzone w oparciu o warsztat aktorski. Ćwiczenia wykonywane są indywidualnie, w parach i w niewielkich grupach zadaniowych. Podczas warsztatu kształtujemy praktyczne umiejętności, dopasowane do potrzeb uczestników szkoleń.
Wykorzystywane są, m.in. następujące aktywne metody treningowe:
- Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego,
- Ćwiczenia ruchowe,
- Etiudy na zadany temat,
- Ćwiczenia indywidualne i grupowe,
- Wystąpienia,
- Mini wykłady,
- Symulacje,
- Stadium przypadku,
- Burza mózgów,
- Dyskusje,
- Obserwacje.
Jest to szkolenie skierowane do osób, które w swojej codziennej pracy zawodowej występują publicznie przed większym lub mniejszym audytorium.

Anna Haczkiewicz
Trenerka, Specjalista ds. Umiejętności interpersonalnych
Absolwentka Wydziału Finansów i Zarządzania w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Dyplomowany Trener Biznesu, wykładowca wyższych uczelni w zakresie komunikacji, mediacji, zarządzania, technik efektywnego uczenia dorosłych.
Posiada piętnastoletnie doświadczenie sceniczne oraz jest współautorką publikacji literacko- poetyckich oraz naukowych. W EcoMS Consulting odpowiada za prowadzenie szkoleń z zakresu rozwijania indywidualnych cech człowieka, takich jak komunikacja interpersonalna, czy negocjacje.
Ania zaangażowana jest w rozwój i wdrażanie programu coachingu dla audytorów wewnętrznych i liderów. Prowadzi szkolenia behawioralne oraz szkolenia dla specjalistów BHP jako trenerów. W ostatnim czasie Ania uzyskała certyfikat Chief Wellbeing Officer oraz Silva Life System i Silva Intuition System. W swojej pracy skupia się na budowaniu pozytywnych relacji w oparciu o zrozumienie i szacunek do drugiego człowieka.
Interesuje się psychologią, totalną biologią i szeroko pojętym rozwojem osobistym.