Nowe realia życia codziennego w związku z epidemią COVID-19, mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na kondycję psychiczną pracowników. Praca zdalna na pełny etat, niepewność wynikająca ze stabilności zatrudnienia, niepokój o siebie i najbliższą rodzinę a także zmniejszona aktywność fizyczna powodują, że zwiększa się poziom stresu i podatność na pogorszenie samopoczucia. Okazuje się, że konsekwencją jest spadek produktywności pracowników. W obliczu tych okoliczności tak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne kadr, niosąc korzyści zarówno dla organizacji, jak i jednostek w niej zatrudnionych.
Pracownicy bezpośrednio kierujący zespołami ludzi, kierownicy działów, menagerowie liniowi, brygadziści lub mistrzowie, ponoszą szczególną odpowiedzialność za zdrowie psychiczne pracowników szeregowych oraz tworzenie bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy.
Z punktu widzenia zgodności z przepisami BHP pracodawca ma obowiązek zapobiegać zagrożeniom związanym z wykonywana pracą, w tym zagrożeniom psychospołecznym, zapewnić właściwą organizację pracy, informować pracowników o zagrożeniach, które mogą powodować skutki zdrowotne. Przekazywać informacje o działaniach ochronnych i zapobiegawczych, przeciwdziałać dyskryminacji.
Dla organizacji wpływ ryzyka psychospołecznego obejmuje zwiększone koszty spowodowane nieobecnością w pracy, rotacją pracowników, obniżoną jakością produktów lub usług czy uszczerbkiem na reputacji firmy. W związku z tym liczba firm angażujących się w ponadobligatoryjne działania na rzecz zdrowia pracowników (np. zakładowe programy promocji zdrowia pracowników) stale się zwiększa.
Celem szkolenia jest przedstawienie koncepcji profilaktyki zdrowia psychicznego i poprawy dobrostanu w miejscu pracy oraz analiza kluczowych problemów w zakresie zarządzania ryzykiem w ujęciu czynników psychospołecznych. Udział w szkoleniu to również doskonałe narzędzie wspierające, podczas wdrożenia nowego standardu zdrowia i bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy (ISO 45003), który został opublikowany w czerwcu 2021 roku.
- Znaczenie zdrowia psychicznego w pracy
- Zdrowie psychiczne a zdrowe miejsce pracy
- Obszary ryzyka związane ze stresem zawodowym
- Czynniki wpływające na zdrowie psychiczne w miejscu pracy, jak i poza nimi
- Powody, dla których pracodawcy powinni zarządzać kwestiami zdrowia psychicznego w miejscu pracy
- Zgodność z przepisami UE dotyczące BHP a zdrowie psychiczne w pracy oraz obowiązki pracodawcy według Kodeksu Pracy
- Koszty złego stanu zdrowia psychicznego w miejscu pracy
- Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, budowanie wizerunku, przewaga konkurencyjna’
- Wpływ pandemii COVID-19 na kondycję psychiczną pracowników
- Uzyskanie wsparcia kierownictwa w zakresie wdrożenie procesu zarządzania zdrowiem psychofizycznym w miejscu pracy – tworzenie uzasadnienie biznesowego
- Wdrożenie procesu zarządzania ryzykiem psychospołecznym
- Audyt dotychczasowych praktyk i środków wsparcia
- Świadomość i edukacja
- Identyfikacja zagrożeń oraz ocena
- Przywództwo i zaangażowanie
- Odpowiedzialność wszystkich partnerów społecznych
- Komunikacja
- Zasady poufności
- Analiza kluczowych problemów pracowników w zakresie zdrowia psychicznego i dobrostanu psychicznego
- Główne zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy, stanowiące potencjalne źródło stresu
- Proces oceny ryzyka w ujęciu czynników psychospołecznych
- Bezpieczny powrót do pracy i rehabilitacje
- Czynniki skutecznego systemu rehabilitacji / powrotu do pracy
- Zagrożenie psychospołeczne wynikające w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19
- Praca zdalna – kierunki prozdrowotne
- Przykłady dobrych praktyk w zakresie zarządzania zagrożeniami psychospołecznymi w pracy.

Joanna Greinert
Specjalistka ds. Systemów Zarządzania i zrównoważonego rozwoju
Specjalistka ds. systemów zarządzania i zrównoważonego rozwoju Magister Zarządzania, specjalności: menedżer bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu coachingu i mentoringu.
Dyplomowana trenerka biznesu z doświadczeniem w projektowaniu i prowadzeniu szkoleń oraz świadczeniu usług doradczych. W EcoMS Consulting angażuje się w projekty związane z zrównoważonym rozwojem i ESG (Environmental, Social, Governance). Prowadzi szkolenia podnoszące świadomość w zakresie odpowiedzialnego zarządzania oraz wspiera organizacje we wdrażaniu procesów związanych z raportowaniem zrównoważonego rozwoju.
Pracuje także jako wykładowca podyplomowych studiów dla menedżerów z zakresu zrównoważonego rozwoju i ESG. Jako członkini Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju na WSB Merito, aktywnie promuje zasady zrównoważonego rozwoju w edukacji i biznesie. Certyfikowana audytorka wiodąca systemów zarządzania ISO 9001, ISO 14001 i ISO 45001, specjalizuje się w audytowaniu oraz doskonaleniu systemów zarządzania. Wspiera organizacje w ocenie i poprawie klimatu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Obecnie, w ramach Działu Rozwoju, kreuje nowe usługi oraz doskonali istniejące rozwiązania.