Przejdź do treści

Wellbeing w EcoMS

#Wellbeing to w dosłownym #dobrostan. Jest to całościowe spojrzenie na człowieka i jego potrzeby, określenie stanu czy sytuacji, w której czujemy się komfortowo.

O wellbeingu mówimy wówczas, gdy człowiek realizuje swój własny potencjał, buduje odporność psychiczną, radzi sobie ze stresem, odczuwa zadowolenie i radość z życia, uważa siebie za wartościową osobę, a swoje życie za sensowne. Prócz tego pracownik sam siebie potrafi docenić, zbudować wspierające relacje, troszczyć się o swoje zdrowie i być przy tym aktywny fizycznie.

Właśnie w tym roku, w tym wyjątkowym czasie działania wellbeingowe mogą się okazać kluczowe dla organizacji i ich pracowników, zyskać na znaczeniu. Wiele firm z dnia na dzień musiało przestawić się na nowy tryb działania. Dla niektórych organizacji pandemia była impulsem do uruchomienia projektów związanych z dobrostanem i pozytywnymi doświadczeniami. Dla innych swoistym testem, jak działają u nas owe programy. Kolejna grupa po prostu nieustannie implikuje kolejne aktywności w organizacji.

A jak było w EcoMS?
Kiedy dowiedzieliśmy się o przeniesieniu pracy w przestrzeń domową, to nie było to dla nas szokiem, ponieważ już wcześniej realizowaliśmy niektóre spotkania w wersji on-line. Jednak nie na taką skalę. Stała komunikacja i spokój płynący „od góry” był dla pracowników cenny.

Szybko szukaliśmy rozwiązań, organizowaliśmy pracę w zespołach motywując się tym samym do działania.

To nie wszystko. Priorytetem było dla nas:

Bezpieczeństwo

Zapewnienie pracownikom bezpiecznego środowiska pracy, czy to w biurze, czy pracy zdalnej nie było dla nas dużym wyzwaniem logistycznym i technicznym. Wielu z nas miało możliwość już przed pandemią pracy zdalnej. Wszystkie dokumenty trzymamy w chmurze więc każdy z nas w dowolnym momencie mógł spokojnie pracować.

Zostały zorganizowane dyżury ( system rotacyjny), tak by zapewnić stały kontakt z klientami, jednocześnie umożliwić

pracownikom komfortowe warunki pracy, czyli ciszę i spokój ( gdy w domu cała rodzina żyła w ograniczonej przestrzeni), bezpieczne odległości i minimalną ilość pracowników, dodatkowo zostały zapewnione środki do dezynfekcji oraz maseczki.

Do dziś, każdy kto czuje się gorzej może pracować z domu😊

Kontakt

Wybraliśmy jedno narzędzie, które było dla nas proste w użyciu, a jednocześnie odpowiadało naszym potrzebom. Aplikacja była przez nas wykorzystywana do zebrań całego zespołu, pracy w podzespołach a także spotkaniach integrujących, oczywiście z włączoną kamerą i gorącą kawą.

Rozwój i technika: mogliśmy uczestniczyć w szkoleniach, by podnosić nasze kompetencje; inicjatywy pracowników znajdowały poparcie wśród członków zarządu, co przekładało się na polepszenie warunków pracy oraz wzrost atrakcyjności oferowanych przez nas usług i produktów.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Jako społecznie odpowiedzialna organizacja cyklicznie dbamy o nasze zaangażowanie publiczne, pomagaliśmy zwierzętom ze schroniska, angażowaliśmy się w szlachetną paczkę, itp. Tak samo teraz. Ostatnimi czasy udało się nam przekazać sprzęt komputerowy potrzebującym dzieciom a w planach mamy kolejne inicjatywy.

Komunikacja

Stworzyliśmy grupę w powszechnie dostępnej aplikacji dla wszystkich pracowników, tak, by na bieżąco ustalać dyżury, informować o zmianach w przepisach, czy pożartować i odreagować.

Prócz tego, motywujemy się do uprawiania aktywności fizycznych czy spożywania zdrowych posiłków. Będą w biurze zawsze dbamy o przyjęcie dziennej porcji witamin.

Dbamy o naszą wspólną przestrzeń i w tym celu wprowadziliśmy system 5S, który nadal u nas funkcjonuje. Mamy na uwadze pozytywne doświadczenia (Employee Experience) bazując na systemach motywacyjnych, benefitach, programach rozwoju kariery, podnoszeniu kompetencji pracowników, budowaniu kultury organizacji czy wartości.

Jesteśmy fajnym, zgranym i dojrzałym zespołem. Wdrażamy na co dzień uśmiech, wspieramy się i wpływamy na dobre samopoczucie wszystkich choćby małymi gestami. Świętujemy drobne sukcesy, celebrujemy ważne dla nas momenty. Dlaczego? Bo okazuje się, że działamy w zgodzie z fundamentalną zasadą wellbeingową.

Jeśli chcesz wdrożyć wellbeing w swojej organizacji, warto zacząć od trzech kroków, czyli 3Z:

1.Zauważ

2. Zrozum

3. Zadziałaj ( i powtórz)

Jedynie będąc blisko swoich pracowników, słuchając ich, rozmawiając z nimi , wykazując empatię i dać pracownikom pozytywne doświadczenia możemy zbudować pozytywną relację, zachęcić pracowników do efektywnej pracy i razem osiągnąć więcej.

Najpopularniejsze

Baza Esqula

Zostań klientem Esqula i korzystaj z benefitów

Dowiedz się więcej

Szkolenia EcoMS

Szeroka baza szkoleń otwartych i dedykowanych dla firm

Zobacz ofertę szkoleń