System BDO, który funkcjonuje od kilku lat, stał się kluczowym narzędziem w zakresie ewidencji odpadów oraz składania sprawozdań związanych z gospodarką odpadami. Choć system jest już dobrze znany w środowisku profesjonalnym, osoby początkujące mogą napotkać trudności w pełnym zrozumieniu i efektywnym wykorzystaniu jego funkcji.
W ramach szkolenia „BDO – kompleksowe wprowadzenie do elektronicznego systemu dla początkujących” uczestnicy zostaną zapoznani z kluczowymi elementami i procedurami związanymi z obsługą systemu BDO. Szkolenie zostało zaplanowane tak, aby uczestnicy mogli zdobyć praktyczne umiejętności i wiedzę niezbędną do skutecznego zarządzania ewidencją odpadów za pomocą systemu BDO.
- Rejestracja i opłaty
-
- Wpis do rejestru w systemie BDO: procedura na wniosek lub z urzędu
- Opłaty związane z rejestracją: opłata rejestrowa i roczna
- Zasady prowadzenia ewidencji odpadów
-
- Podstawy prawne ewidencji odpadów
- Ewidencja odpadów w przypadku awarii systemu BDO
- Obsługa systemu BDO
-
- Rejestracja i logowanie do konta BDO krok po kroku
- Uprawnienia użytkownika głównego i użytkownika podrzędnego
- Dokumentacja i procedury
-
- Procedura wystawiania Karty Przekazania Odpadów (KPO)
- Rodzaje statusów KPO
- Ewidencja odpadów wytwarzanych w ramach usług
- Prowadzenie Karty Ewidencji Odpadów (KEO)
- Ewidencja odpadów przekazywanych osobom fizycznym i poza RP
- Wnioski i sprawozdawczość
-
- Wnioski w systemie BDO
- Sprawozdawczość w systemie BDO
- Przepisy i sankcje
-
- Sankcje karne za nieprzestrzeganie obowiązków ustawowych
Szkolenie jest dedykowane osobom, które dopiero rozpoczynają pracę z systemem BDO. Uczestnicy nauczą się, jak poprawnie przeprowadzić rejestrację w systemie, jak prowadzić ewidencję odpadów oraz jak składać sprawozdania w formie elektronicznej. Dodatkowo, szkolenie dostarczy wiedzy na temat podstaw prawnych regulujących obowiązki w systemie BDO, w tym źródeł przepisów i wymogów. Udział w szkoleniu pozwoli uniknąć typowych błędów oraz zaoszczędzić czas, który w przeciwnym razie trzeba by poświęcić na samodzielne opanowanie funkcji systemu.

Anna Pięta
Specjalista ds. prawnych
Absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, studiów podyplomowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz technik bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w środowisku pracy.
Odpowiedzialna za analizę i interpretację wymagań prawnych z zakresu ochrony środowiska. Certyfikowany audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Specjalizuje się w przygotowaniu dokumentacji oraz sprawozdawczości środowiskowej oraz bierze udział w projektach wewnętrznych związanych z rozwojem i utrzymaniem serwisu prawnego. Ponadto posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń prawnych z zakresu ochrony środowiska, w tym również dla audytorów międzynarodowych jednostek certyfikacyjnych, audytowaniu z zakresu ochrony środowiska oraz zarządzania chemikaliami oraz outsourcingu środowiskowym. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Zarządzenie energią na Politechnice Krakowskiej oraz certyfikowany audytor wewnętrzny systemu zarządzania energią ISO 50001.