Jednym z pierwszych uzgodnień administracyjnych, jakie są wymagane dla planowanej inwestycji z reguły jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. W ramach postępowania zmierzającego do jej wydania, ustalane są warunki środowiskowe nie tylko realizacji, ale także późniejszego funkcjonowania przyszłego przedsięwzięcia. I choć sama decyzja środowiskowa nie stanowi podstawy do realizacji inwestycji, to jej brak lub niezgodność z faktycznymi planami inwestycyjnymi może mieć przykre skutki.
Dlaczego i jak się przed tym uchronić, opowiemy Państwu w trakcie szkolenia w całości poświęconego właśnie tej tematyce.
- Co to jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach i kiedy jest wymagana?
- Czym są przedsięwzięcia oddziaływujące na środowiska?
- Kiedy wymagane jest uzyskanie DUŚ?
- Czym jest raport oceny oddziaływania na środowisko i czym różni się od karty informacyjnej przedsięwzięcia?
- Kto poza wnioskodawcą uczestniczy w postępowaniu o wydanie DUŚ?
- Co to znaczy, że postepowanie odbywa się z udziałem społeczeństwa?
- Czy DUŚ ma „termin ważności”?
- Czy po wydaniu DUŚ może dojść do zmiany jej zapisów albo czy może ona zostać przeniesiona na inny podmiot?
- Jakie skutki dla inwestora ma brak DUŚ albo nieprzestrzeganie jej warunków?
Marta Banasiak
Specjalistka ds. Ochrony Środowiska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach prawa ochrony środowiska, w tym odnoszących się do kontroli WIOŚ w przedsiębiorstwie oraz postępowań administracyjnych dot. kwestii środowiskowych.
Wieloletnia praktyka zawodowa związana z zagadnieniami prawa ochrony środowiska, w tym niemal dwuletnie doświadczenie w organie administracji rządowej, pozwalają jej spojrzeć na zagadnienia kontroli oraz postępowań administracyjnych z szerokiej perspektywy.
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2018 r. ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu.
Prywatnie – mama dorastającego Patryka i niespełniony żeglarz.