Bezpieczeństwo pracy
Umiejętności interpersonalne
Specjalista BHP jako Trener – Moduł I
SPECJALISTA DS. BHP JAKO TRENER – MODUŁ I
SPECJALISTA BHP JAKO TRENER czyli szkolenie BHP nie musi być nudne
Szkolenie bhp to nudny obowiązek. Niestety, ale właśnie tak odbierane jest przez wielu uczestników oraz samych prowadzących. Przychodzą, bo muszą. Siedzą, ale nie słuchają. Są obecni, ale myślą o wszystkim tylko nie o bezpiecznej pracy. A po drugiej stronie jesteś TY!
Chcesz przeprowadzić merytoryczne szkolenie, ale nie wiesz jak to zrobić w ciekawy sposób. Nie znasz odpowiednich narzędzi. Coś masz przygotowane, więc myślisz sobie „jakoś pójdzie”
Na Sali szkoleniowej mierzysz się z audytorium. Pan w trzecim rzędzie nieustannie zadaje pytania retoryczne, Pani w zielonej bluzce wygłasza swoje teorie a Ty nie wiesz co zrobić. W ostatnim rzędzie wszyscy rozmawiają, tak głośno, że zaczynasz podnosić głos. Po 50 min chcesz uciec z sali a przed Tobą jeszcze kilka godzin w męczarniach ( uczestnicy pewnie mają podobne zdanie).
Znasz to? Miałaś / miałeś tak?
Jeśli w powyższym opisie widzisz cząstkę siebie przyjdź na nasze szkolenie i zmierz się ze swoim lękiem.
Od Twojego szkolenia zależy ich zdrowie i życie. Jak przeprowadzić takie szkolenie, które będzie nieszablonowe, merytoryczne, ciekawe i spowoduje, że uczestnicy wezmą sobie do serca bezpieczeństwo? Jak przygotować szkolenie dedykowane dla danej grupy pracowników?
Często słyszę od uczestników naszych szkoleń: „mówiliśmy o BHP w taki fajny i ciekawy sposób” lub „ przygotowałem sobie książkę do czytania i nawet jej nie wyjąłem z plecaka, bo tak było ciekawie”.
Właśnie dla takich słów warto wykonywać tę pracę.
Dlatego zmieńmy sposób przekazywania wiedzy. Dobrze wiemy, że szkolenie bhp może być inne – ciekawe. Można zrobić merytoryczne show!
I moduł szkolenia jest podstawowym poziomem wtajemniczenia w arkana pracy trenera. To dwudniowe szkolenie zawiera zarówno informacje formalno-prawne, jak i aspekty psychologiczne istotne w pracy trenera.
Przygotowaliśmy dedykowane szkolenie stacjonarne dla specjalistów bhp, tzw. trening mentalny, podczas którego przedstawimy techniki i sposoby prowadzenia szkoleń metodami aktywizującymi, np. „energizery” i „ice-breakery” omówimy często popełniane przez Specjalistów BHP błędy. Usłyszycie, zobaczycie i odczujecie jakie są dobre a jakie złe praktyki rozpoczęcia rozwinięcia i zakończenia szkolenia. Na podstawie testów i analizy poznacie swoje naturalne preferencje do prowadzenia szkoleń.
Zmieniamy podejście i nastawienie do szkoleń BHP.
Moduł I
Sesja 1
- Wprowadzenie
- Metody uczenia pracowników
- Metody efektywnej nauki
- Testy preferencji uczenia się
- Cykl szkolenia
Sesja 2
- Planowanie procesu szkolenia w dziedzinie BHP
- Rola służby bhp w planowaniu szkoleń
- Ranga planowania szkoleń – częstotliwość, jakość,
- Przygotowanie szkoleń dedykowanych aspekty formalno-prawne
- (aspekty prawne- ocena ryzyka zawodowego, kodeks pracy, harmonogram pracy,
- jak zbudować szkolenie BHP)
- Rodzaj (seminarium, warsztaty, samokształcenie kierowane- szkolenia dla robotników- instruktaż, kierownicy- samokształcenie 16h.+warsztat)
- Przykłady praktyczne do wykorzystania w trakcie szkoleń – dane statystyczne, historie, wypadki, wyroki sądowe, filmy, fotografie, itd.
Sesja 3
- Elementy szkolenia
- Etapy szkolenia
- Różne osobowości w sali szkoleniowej- test osobowości
- Trudne sytuacje w pracy trenera i specjalisty BHP
- „Trudni uczestnicy”, czyli jak zjednać słuchaczy
- Trudny słuchacz- czyli jaki? I jak go spacyfikować?
Sesja 4
- Metody aktywizujące uczestników szkoleń BHP
- Energizery
- Ice- breakery
Sesja 5
- Test umiejętności występowania publicznego
- Model komunikacji Alberta Mehrabiana
- Strój trenera
- Komunikacja niewerbalna
Sesja 6
- Strategia szkolenia
- Przykłady narzędzi i oprogramowania- metody wspierające trenerów
- Gadżety
- Imiennik
- Zasady nagradzania
- Budowanie wiarygodności trenera od początku szkolenia
- Brak wiedzy na zadane pytanie
- Skracanie dystansu- kiedy, jak i po co?
- Wskazówki dla początkujących
Sesja 7
- BBS w szkoleniach bhp
- Pomyśl jak twoja pasja może zmienić życie ludzi
- Pomyśl inaczej o BHP
- Pomyśl inaczej o wizji szkolenia
- BONUS
- Etyka zawodowa trenera
- Czy naciągamy przepisy by osiągnąć cel?
- Pomijanie przepisów aby nie poinformować uczestników

Radosław Gonet
Dyrektor ds. rozwoju
Ekspert z zakresu bezpieczeństwa maszyn. Doktor nauk technicznych w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Absolwent Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Wykładowca wyższych uczelni oraz biegły sądowy z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Prelegent międzynarodowych konferencji naukowo-technicznych oraz trener i konsultant z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy.
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe jako: starszy inspektor pracy – główny specjalista Państwowej Inspekcji Pracy. Reprezentant Państwowej Inspekcji Pracy w pracach Krajowego Forum Konsultacyjnego w ramach funkcjonowania Centrum Bezpieczeństwa Technicznego.
Współautor i autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i prac naukowo-badawczych z zakresu bezpieczeństwa pracy. Członek stowarzyszeń naukowo technicznych związanych z bezpieczeństwem i higiena pracy w różnych branżach. Odznaczony Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów.
W latach 2010-2017 – przedstawiciel Rzeczpospolitej Polskiej, jako ekspert w pracach Grupy Współpracy Administracyjnej (ADCO) przy Komisji Europejskiej w Brukseli, powołanej w celu zwiększenia efektywności europejskiego nadzoru rynku i kontroli w zakresie bezpieczeństwa pracy w aspekcie eksploatacji urządzeń technicznych objętych zakresem przedmiotowym Dyrektyw UE.
W latach 2009-2010 – brał udział w projekcie Unii Europejskiej na Ukrainie jako starszy ekspert międzynarodowy ds. konsultacji z rządem Ukrainy, w zakresie opracowania procedur prawnych na bazie prawodawstwa Unii Europejskiej oraz polskich doświadczeń w zakresie implementacji prawa wspólnotowego.
Koordynator racjonalizatorskich projektów technicznych w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego i konsultant międzynarodowy w dziedzinie bezpieczeństwa maszyn – projekty dotyczące bezpieczeństwa przemysłowego na terenie Unii Europejskiej oraz w krajach trzecich (w tym m.in. Rosja, Brazylia, Chiny).

Anna Haczkiewicz
Trenerka, Specjalista ds. Umiejętności interpersonalnych
Absolwentka Wydziału Finansów i Zarządzania w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Dyplomowany Trener Biznesu, wykładowca wyższych uczelni w zakresie komunikacji, mediacji, zarządzania, technik efektywnego uczenia dorosłych.
Posiada piętnastoletnie doświadczenie sceniczne oraz jest współautorką publikacji literacko- poetyckich oraz naukowych. W EcoMS Consulting odpowiada za prowadzenie szkoleń z zakresu rozwijania indywidualnych cech człowieka, takich jak komunikacja interpersonalna, czy negocjacje.
Ania zaangażowana jest w rozwój i wdrażanie programu coachingu dla audytorów wewnętrznych i liderów. Prowadzi szkolenia behawioralne oraz szkolenia dla specjalistów BHP jako trenerów. W ostatnim czasie Ania uzyskała certyfikat Chief Wellbeing Officer oraz Silva Life System i Silva Intuition System. W swojej pracy skupia się na budowaniu pozytywnych relacji w oparciu o zrozumienie i szacunek do drugiego człowieka.
Interesuje się psychologią, totalną biologią i szeroko pojętym rozwojem osobistym.
Terminy szkolenia
Mogą Cię również zainteresować

Masz pytania dotyczące szkolenia?

Koordynatorka projektów szkoleniowych
Zaufali nam





























