Regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa pracy w energetyce niejednokrotnie sprawiają trudności i problemy interpretacyjne. Brakuje publikacji oraz innych publicznie dostępnych materiałów, które mogłyby pomóc w interpretacji i praktycznej realizacji zawartych w nich wymagań prawnych.
Tylko w okresie ostatniej dekady kilkukrotnie zmieniały się zapisy ustawy regulujące kwestie konieczności okresowego odnawiania uzyskanych kwalifikacji energetycznych.
Obecne wymagania obejmują przede wszystkim:
Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych,
Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,
Ustawa – Prawo energetyczne,
Ustawa – Kodeks Pracy.
Oferowane przez nas szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z obowiązkami, jakie na organizację nakładają aktualnie obowiązujące wymagania prawne oraz przygotowanie do wewnętrznej weryfikacji realizacji tych obowiązków w przedsiębiorstwie.
Szkolenie obejmuje wykład wraz z prezentacją oraz praktyczne wskazówki w zakresie realizacji wymagań w bieżącej pracy.
Pojęcie „pracodawcy”- zasady delegacji obowiązków.
Interpretacja nowych definicji.
Instrukcje eksploatacji (IE) – zasady opracowywania.
Instrukcja organizacji bezpiecznej pracy (IOBP) – zasady opracowywania.
Omówienie obowiązków stanowisk poleceniodawcy, koordynującego, dopuszczającego oraz kierującego zespołem określając również wymagania kwalifikacyjne dla tych stanowisk.
Łączenie funkcji podczas wykonywania prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych.
Wyznaczanie koordynatora w rozumieniu art. 208 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy wraz ze wskazaniem wymaganych kwalifikacji.
Wymagania przy wykonywaniu prac przy urządzeniach energetycznych.
Prace pomocnicze – przykłady i zasady wykonywania.
Prace we wnętrzach urządzeń energetycznych.
Prace na czynnych urządzeniach i instalacjach.
Ewidencjonowanie i przeglądy sprzętu ochronnego elektroizolacyjnego.
Prace stwarzające możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego.
Polecenia wykonania prac, rejestrowanie, wydawanie, przekazywanie, obieg i przechowywanie poleceń pisemnych.
Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych odłączonych od napięcia – zabezpieczenia miejsca wyłączenia (LOTO).
Kwalifikacje energetyczne – kiedy są wymagane i kiedy należy je odnawiać?
Szkolenie przeznaczone jest dla osób zajmujących się eksploatacja urządzeń instalacji i sieci energetycznych, w szczególności pracowników:
Działów technicznych zajmujących się utrzymaniem maszyn i infrastruktury obiektów,
Eksploatujących urządzenia i instalacje energetyczne,
Służb bhp,
Zajmujących się utrzymaniem systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy, odpowiedzialnych za zapewnienie wymaganych procedur bezpieczeństwa.
Grzegorz Brylonek
Specjalista ds. prawnych
trener, konsultant, audytor oceny zgodności z wymaganiami prawnymi. Od 13 lat w EcoMS Consulting. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w przemyśle, konsultingu i doradztwie. W EcoMS Consulting zrealizował ponad 2000 audytów prawnych oraz ponad 700 szkoleń z zakresu obszarów wymagań prawnych.
Specjalista w zakresie prac przy urządzeniach energetycznych. Odpowiedzialny za projekty związane z opracowaniem instrukcji eksploatacji oraz instrukcji organizacji bezpiecznej pracy przy urządzeniach energetycznych. Dodatkowo zaangażowany w projekty związane z bezpieczeństwem pożarowym a w szczególności zagadnienia ATEX.
Audytor wiodący systemów zarządzania bhp wg PN-N-18001/OHSAS 18001 oraz certyfikowany audytor wewnętrzny systemów ISO 9001 i ISO 14001.
Ponadto jest doświadczonym i cenionym trenerem szkoleń behawioralnych, certyfikowanym trenerem Schenk Institute „Profesjonalny trener biznesu”, realizatorem wielu szkoleń w zakresie obowiązujących wymagań prawnych oraz uczestnikiem warsztatów prawidłowej emisji, estetyki i higieny głosu Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia S.A. w Warszawie.