Trwająca od wielu lat rewolucja w świecie obrotu, stosowania i zarządzania chemikaliami nie jednego praktyka przyprawiła już o ból głowy. Wejście w życie REACH, CLP, nieustanne zmiany regulacji, skomplikowane terminy przejściowe, nowe podmioty i obowiązki powodują, iż mamy trudności z odnalezieniem się w gąszczu wymagań, a tym samym ze zidentyfikowaniem własnej roli w obrocie chemikaliami.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniu nakierowanym na przystępne i szczegółowe wyjaśnienie podstawowych obowiązków podmiotów biorących udział w obrocie chemikaliami (w tym przede wszystkim użytkowników substancji chemicznych i ich mieszanin) w kontekście REACH i CLP.
Uczestnictwo w spotkaniu to doskonała okazja, aby odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jak powinna obecnie wyglądać karta charakterystyki? Jakie obowiązki nakładane są na dalszych użytkowników? Z jakimi zezwoleniami i ograniczeniami mamy do czynienia ? Na najczęściej postawione pytania i pojawiające się wątpliwości odpowie jeden z naszych ekspertów.
Program szkolenia wynika z:
- Ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach,
- Rozporządzenia nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (dalej: CLP),
- Rozporządzenia nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów (dalej: REACH).
- Podstawy prawne i ogólne wymagania w zakresie wprowadzania do obrotu i stosowania chemikaliów:
- Polskie i wspólnotowe akty prawne regulujących produkcję, import, wprowadzanie do obrotu oraz stosowanie chemikaliów,
- Organy właściwe w sprawach obrotu chemikaliami oraz ich kompetencje.
- Obowiązki podmiotów biorących udział w obrocie chemikaliami, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków nakładanych na dalszych użytkowników:
- Kto jest dalszym użytkownikiem w myśl przepisów rozporządzenia REACH,
- Rejestracja substancji (kogo dotyczy, jakie mogą być konsekwencje stosowania w zakładzie pracy substancji niezarejestrowanej, jak sprawdzić czy substancja została zarejestrowana),
- Wprowadzanie do obrotu produktów chemicznych, informowanie Inspektora ds. Substancji Chemicznych,
- Przekazywanie informacji dotyczących chemikaliów w łańcuchu dostaw,
- Ograniczenia i zakazy stosowania chemikaliów.
- Zgłoszenie mieszaniny wprowadzanej do obrotu w unijnym systemie PCN.
- Zezwolenia i ograniczenia w obrocie chemikaliami.
- Lista kandydacka i obowiązki związane z włączaniem substancji do wyrobów.
- Klasyfikacja i oznakowanie substancji i mieszanin:
- Podstawy oznakowania substancji i mieszanin zgodnie z wymaganiami rozporządzenia – jakie informacje powinna zawierać etykieta substancji/mieszaniny zaklasyfikowanej zgodnie z wymaganiami rozporządzenia CLP,
- Zależność pomiędzy informacjami zawartymi na etykiecie oraz w karcie charakterystyki,
- Oznakowanie rurociągów służących do przesyłania substancji, mieszanin stwarzających zagrożenie oraz miejsc składowania substancji i mieszanin stwarzających zagrożenie.
- Wymagania dla kart charakterystyki:
- Zmiany w kartach charakterystyki,
- Elementy karty charakterystyki,
- Sposób przekazywania.
- Scenariusze narażenia:
- Kiedy scenariusz powinien zostać dostarczony,
- W jaki sposób weryfikować zastosowanie opisane w scenariuszu.
- Przepisy karne.
- Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi – dyskusja i konsultacje.
Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób odpowiedzialnych za wdrażanie systemu REACH oraz gospodarowanie chemikaliami w przedsiębiorstwie, a także dla specjalistów z działów BHP oraz ochrony środowiska. Dzięki udziałowi w naszym szkoleniu bez problemu określisz rolę własnej organizacji w obrocie chemikaliami i zidentyfikujesz ciążące na organizacji obowiązki.