Przejdź do treści

Podsumowanie ostatnich zmian przepisów prawa z zakresu ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy

Opis

Mnogość regulacji prawnych, ich stopień skomplikowania, ale przede wszystkim częstotliwość wprowadzanych zmian powodują, że ich stały monitoring staje się znacznym utrudnieniem.

Fluorowane gazy cieplarniane, tzw. f-gazy są powszechnie stosowane m.in. jako czynniki chłodnicze w urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła, zarówno stacjonarnych, jak i ruchomych (znajdujących się w różnego rodzaju pojazdach i innych środkach transportu). Nadszedł czas na objęcie tych substancji jeszcze bardziej restrykcyjnymi wymaganiami. W związku z tym od 11 marca 2024 roku weszło w życie nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 517/2014. Na szkoleniu przedstawione zostaną kluczowe zmiany wynikające z nowego rozporządzenia.

W 2024 roku zaczęło obowiązywać również nowe Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii. Wprowadza ono całkowicie nowe obowiązki, m.in. w zakresie zrównoważonego charakteru i bezpieczeństwa, obowiązek liczenia śladu węglowego czy dodatkowe wymagania w zakresie etykietowania.

Pod koniec 2024 roku znowelizowano również ustawę o odpadach oraz rozporządzenia wykonawcze które nakładają nowe lub zmienione obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami.

W obszarze bezpieczeństwa pracy nastąpiły zmiany w zakresie szczegółowych wytycznych związanych z substancjami reprotoksycznymi, a także w odniesieniu do obowiązków pracodawców stosujących lub wytwarzających substancje i procesy rakotwórcze i mutagennymi.

Zmiany, które mogą dotyczyć wielu pracodawców, ale też lokali mieszkalnych prywatnych nastąpiły w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych.

Podczas naszych licznych spotkań z najlepszymi specjalistami w Polsce, niejednokrotnie sugerowano, iż takie podsumowanie stanowiłoby cenne źródło wiedzy i wymiany doświadczeń. W odpowiedzi na Państwa oczekiwania, przygotowaliśmy szkolenie, które może przyczynić się do zebrania i usystematyzowania kwestii prawnych z przeciągu ostatnich miesięcy.

Program

    Ostatnie zmiany w przepisach z zakresu ochrony środowiska

    1. Wymagania prawne dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych dla użytkowników urządzeń. Nowe restrykcje od 2024 roku wedle rozporządzenia (UE) nr 2024/573
    2. Nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów
    3. Zmiany w zakresie selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
    4. Zmiany  zakresie BDO (przesunięcie utworzenia modułu potwierdzeń, zwiększenie opłaty rejestrowej i rocznej)
    5. Zmiany w systemie kaucyjnym.
    6. Obowiązki wynikające z nowego Rozporządzenia UE 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii
    7. Nowe konkluzje BAT dla kuźni i odlewni.
    8. Nowelizacja rozporządzenia CLP.

    Podsumowanie zmian prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

    1. Substancje reprotoksyczne w oparciu o:
      • Kodeks pracy [Dz.U.2024.878 z dnia 2024.06.14]
      • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy [Dz.U.2024.1126 z dnia 2024.07.26]
      • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy [Dz.U.2023.419 tj. z dnia 2023.03.06]
    1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych [Dz.U.2016.1488 tj. z dnia 2016.09.16]
    2. Maszyny i urządzenia rolnicze
    3. Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
    4. Bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej
    5. Prawo lotnicze w odniesieniu do przeszkód lotniczych

Trenerzy

Trener Magdalena Masternak

Magdalena Masternak

Specjalistka ds. prawnych

Absolwentka Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada wieloletnie doświadczenie w konsultowaniu, audytowaniu oraz weryfikacji wymagań prawnych dla przedsiębiorstw.

W EcoMS Consulting odpowiedzialna za nadzór nad bazą Esqula, analizę i interpretację wymagań prawnych w zakresie ochrony środowiska i zarządzania chemikaliami w przedsiębiorstwie. Na swoim koncie ma realizację wielu szkoleń prawnych zarówno z zakresu środowiska jak i obowiązków przedsiębiorców w odniesieniu do chemikaliów. Certyfikowana audytorka wewnętrzna systemów ISO 14001 oraz OHSAS 18001.

Dowiedz się więcej
Trener Karolina Chałupa

Karolina Chałupa

Specjalistka ds. prawnych

Absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy na Politechnice Wrocławskiej.
Posiada wieloletnie, praktyczne doświadczenie operacyjne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej w przemyśle. W EcoMS Consulting odpowiada za interpretację przepisów prawa, szkolenia oraz realizację audytów wymagań prawnych z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.

Dowiedz się więcej

Mogą Cię również zainteresować

Zobacz wszystkie
Bezpieczeństwo Pracy

Odpowiedzialność prawna osób kierujących pracownikami

Bezpieczeństwo Pracy

Postępowanie powypadkowe – skuteczna analiza przyczyn incydentów (zdarzeń wypadkowych)

Bezpieczeństwo Pracy

Praktyczne podejście do procesu oceny ryzyka zawodowego w aspekcie wymagań prawnych oraz systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy

Bezpieczeństwo Pracy

System LOTO – podstawowe elementy i wdrożenie

Bezpieczeństwo Pracy

Odpowiedzialność społecznych inspektorów pracy SIP – praktyczne zastosowanie wymagań prawnych

Bezpieczeństwo Pracy

Szkolenie Okresowe dla Pracowników Służby BHP

Bezpieczeństwo Pracy

Wymagania prawne dot. prac przy urządzeniach energetycznych

Bezpieczeństwo Pracy

Podstawy Human and Organisational Performance (HOP)

Bezpieczeństwo Pracy

Postępowanie powypadkowe – skuteczna analiza przyczyn incydentów (zdarzeń wypadkowych)

Bezpieczeństwo Pracy

Szkolenie Okresowe dla Pracowników Służby BHP

Zaufali nam